Piyasa, TCMB’nin faizi sabit tutmasını bekliyor

Piyasa, TCMB’nin faizi sabit tutmasını bekliyor

Temmuz 18, 2022 Kapalı Yazar: admin

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın bu hafta yapılacak toplantıda faizi sabit tutması bekleniyor.

Bloomberg HT Araştırma Ünitesi’nin Temmuz TCMB faiz kararı beklenti anketine katılan 17 kurumun medyan beklentisi siyaset faizinin yüzde 14 düzeyinde sabit bırakılacağı tarafında gerçekleşti.

Yıl sonu iddiasını paylaşan 13 kurumun medyan beklentisi faizlerin yıl sonu kadar değiştirilmeyerek yüzde 14 düzeyinde tutulacağı istikametinde oldu. En düşük yıl sonu kestirimi veren kurum Ağustos ayından itibaren faiz indirimlerine başlanarak siyaset faizinin yıl sonuna kadar yüzde 9 düzeyine kadar düşürülmesini, en yüksek yıl sonu siyaset faizi varsayımını paylaşan kurum ise Ekim ayında 26 puan faiz artırımına gidilerek yıl sonuna kadar siyaset faizinin yüzde 40 düzeyine kadar yükseltilmesini beklediklerini paylaştı.

TCMB’nin bir sonraki atılımının ne istikamette ve hangi ay gelebileceğine dair soruya iştirak sağlayan 8 kurumdan üçü Temmuz 2023’te, başka iki kurumdan biri Mart 2023 ve oburu Ekim 2022’de faiz artırımı beklerken, faiz indirimi varsayımında bulunan 3 kurumdan biri 2022 bitimine kadar, biri Ağustos 2022 ve biri de Mart 2023 tarihlerinde faiz indirim adımı beklentisini paylaştı.

Bu anket periyodunda yıl sonu için cari istikrar iddiası sorusunu yanıtlayan 17 kurumun medyan beklentisi 42.5 milyar dolar cari açıkla yılın tamamlanacağı halinde oldu. Cari açığa dair en yüksek kestirim 55 milyar dolar, en düşük varsayım 30,4 milyar dolar oldu.