Petrolde yeniden salgın endişesi

Petrolde yeniden salgın endişesi

Temmuz 11, 2022 Kapalı Yazar: admin

Dünyada birçok ülkede salgın tedbirlerinin gevşetilmesinin akabinde olay sayılarında tekrar artış izlenirken, petrol piyasasında salgın kaygıları tekrar hissediliyor.

ABD ham petrolü haftanın birinci süreç gününde 104 dolar düzeyine çekilirken, Brent petrol de 107 doların altını gördü.

Çin’in finans merkezi Şanghay’da Pazar günü 69 yeni olay tespit edildi. Böylece Mayıs ayından bu yana en yüksek günlük hadise sayısı izlendi. Bir evvelki gün tespit edilen hadise sayısı 57 olmuştu. Çin’de artan hadiseler salgın tedbirlerinin yine hayata geçirileceği istikametindeki beklentilerin de artmasına neden oldu.

Petrol piyasalarında salgın gelişmeleri ile birlikte ABD Lideri Joe Biden’ın Suudi Arabistan ziyareti de yakından izlenecek.

Biden, gelecek hafta Suudi Arabistan’a yapacağı ziyarette, bu ülke ile stratejik bağları güçlendirmeyi amaçlayacağını açıkladı.

Biden, Washington Post gazetesi için “Suudi Arabistan’a neden gidiyorum” başlıklı bir makale kaleme aldı.

13-16 Temmuz tarihlerinde İsrail, Batı Şeria ve Suudi Arabistan’a gerçekleştireceği ziyaretin hem bölge hem de ABD’nin çıkarları için kıymetli olduğuna işaret eden Biden, “Gelecek hafta, Amerika’nın bölgedeki bağlantısı açısından daha umut vadeden bir devri başlatmak için Orta Doğu’ya gideceğim.” tabirini kullandı.

Biden, daha inançlı bir Orta Doğu’nun birçok bahiste Amerika’nın çıkarına olduğuna işaret ederek, bu ziyaretinde maksatlara ulaşılması için ağır bir diplomasi yürüteceğini ve yüz yüze görüşmeler yapacağını kaydetti.

Şu anda ziyaret edeceği Orta Doğu’nun 18 ay evvel misyona geldiği dönemdekinden çok daha istikrarlı ve inançlı olduğunu kaydeden Biden, evvelki Lider Donald Trump’ın İran ile nükleer muahededen çekilmesinin, bu ülkenin nükleer çalışmalarını artırmasına yol açtığını ve İran’ı bu mutabakata geri döndürmek için diplomatik çalışmalarını sürdüreceklerini kaydetti.