Petrolde ‘daha yavaş sıkılaşma’ canlılığı

Petrolde ‘daha yavaş sıkılaşma’ canlılığı

Ağustos 3, 2022 Kapalı Yazar: admin

Fed Lideri Jerome Powell’ın faiz artışlarının suratının bir noktada yavaşlayacağını belirtmesi tüm emtia sınıflarında olduğu üzere petrolde de prim getirdi.

ABD ham petrolü 99 dolara yaklaşırken, Brent petrol de 107 doları aştı.

ABD’de resmi datalara nazaran, ham petrol stokları Mayıs sonundan bu yana en büyük düşüşünü kaydederken, ihracat rekor düzeye yükseldi. ABD ham petrolü ile Brent petrol ortasındaki fark, Rusya’daki akışlardaki azalmanın Avrupa piyasasında sıkışmayı artırmasıyla genişlemeye devam ediyor.

Fed, artan enflasyonla uğraş etmek için faiz oranlarını 75 baz puan artırırken, Lider Jerome Powell, artırımların suratının bir noktada yavaşlayacağını söyledi. Petrol son vakitlerde yatırımcıların ekonomik yavaşlama konusundaki kaygıları ve piyasayı sıkılaştırdığına dair işaretlerle dalgalanmıştı.

Seul merkezli VI Investment Kıdemli Emtia Analisti Will Sungchil Yun, “Powell’ın yorumları birtakım enflasyonist kaygılarını hafifleterek petrol dahil olmak üzere risk varlıklarına yönelik genel iştahı artırdı. Ham petrol, varil başına 100 dolar civarında süreç görmeye devam edecek” dedi.