Petrol yeniden kritik eşiğin üzerinde

Petrol yeniden kritik eşiğin üzerinde

Temmuz 19, 2022 Kapalı Yazar: admin

Petrol haftanın birinci süreç gününde kaydettiği süratli primleri koruyor.

Haftanın birinci süreç gününde yüzde 5 artışla Mayıs ayından bu yana en süratli günlük yükselişi kaydeden ABD ham petrolü 100 dolar üzerindeki seyrini koruyor.

Brent petrol ise 106 doların üzerinde.

Piyasada bilhassa arz kaygılarının tesirli olduğu görülüyor. Suudi Arabistan’ın Biden’e petrol üretiminde net bir taahhütte bulunmaması ve Kanada’dan ABD’ye gelen petrol akışında yaşanan kesintiler fiyatlamalar üzerinde tesirli olan temel faktörler ortasında yer alıyor.

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, ülkesinin daha evvel ilan ettiği üzere petrol üretimini günlük 13 milyon varile çıkarma kararı aldığını, bunun dışında ek kapasiteleri olmayacağını belirtmişti.

Veliaht Prens, Suudi Arabistan’ın petrol üretimini 1 milyon varilden fazla artırarak günlük 13 milyon varile çıkarma planıyla ilgili bir takvim paylaşmadı.

Suudi Arabistan dışında, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve Rusya üzere OPEC dışı birtakım üretici ülkelerden oluşan OPEC+ kümesinden petrol üretimini artırma istikametinde açıklama yapılmadı.

Öte yandan, dünyanın ikinci büyük petrol tüketicisi Çin’de Kovid-19 olaylarında görülen artış ve getirilen yeni kısıtlamalar ile artan resesyon tasaları fiyatlar üzerinde aşağı taraflı baskı oluşturuyor.