Petrol fiyatları ikinci günde de yükselişte

Petrol fiyatları ikinci günde de yükselişte

Temmuz 14, 2022 Kapalı Yazar: admin

Batı Teksas tipi ham petrolün varil fiyatı dün yüzde 0,5 artışla günü tamamlamasının akabinde bugün 97 dolar civarında dalgalanıyor.

Yükselişe karşın petrol haftalık bazda düşüşe ilerliyor. Nisan’dan beri birinci kere 100 doların altında haftalık kapanış olabilir. ABD’de yüksek petrol fiyatları tüketimi azalttı, talep geçen hafta 1996’dan beri en düşük düzeye geriledi.

Yüksek güç maliyetleriyle enflasyonun 40 yılın tepesinde seyretmesi ABD’nin bir numaralı gündem hususu. ABD Lideri Joe Biden daha evvel birkaç defa OPEC’e güç fiyatlarını düşürmek için daha fazla üretim yapma davetinde bulunmuştu. Biden’ın bu haftaki Orta Doğu cinsinde bu bahisteki temasları takip edilecek.

Zhaojin Futures analisti Gao Jian talebin zayıflamaya başladığını belirterek “piyasalar Biden’ın ziyaretine odaklanmış durumda. Arzda artış olacağına dair bir haber fiyatları düşürebilir” değerlendirmesini yaptı.

Ağustos vadeli Batı Teksas Tipi Ham petrolün varil fiyatı Nymex’te yüzde 0,6 artışla 96,88 dolarda, Eylül vadeli Brent petrolün varil fiyatı da yüzde 0,7 artışla 100,26 dolarda süreç görüyor.