OSB ve EB’ler için BOTAŞ’a yeni görev

OSB ve EB’ler için BOTAŞ’a yeni görev

Ağustos 3, 2022 Kapalı Yazar: admin

Organize sanayi bölgeleri (OSB) ve sanayi bölgelerine (EB) için doğalgaz iletim yatırımlarını BOTAŞ yapacak.

Konuya ait Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna nazaran, mevcut doğalgaz dağıtım bölgeleri lisans kapsamı dışında kalan yerlerde şurası bulunan, halihazırda doğalgaz iletim boru çizgisi tesis edilmemiş olan, Güç ve Olağan Kaynaklar Bakanı, Hazine ve Maliye Bakanı ile Sanayi ve Teknoloji Bakanının ortak imzasıyla doğalgaz bağlanmasında ekonomik yarar, basınç düşürme ve ölçüm istasyonları yapmayı taahhüt eden OSB ve EB’lere, doğalgaz sağlanmasına yönelik ulusal iletim şebekesi ile basınç düşürme ve ölçüm istasyonu ortasındaki iletim boru sınırları yatırımlarına ait asıllar belirlendi.

OSB ve EB’lere doğalgaz ulaştırılmasını teminen inşa edilecek iletim boru çizgileri için gerekli yatırımlar BOTAŞ Genel Müdürlüğü tarafından yapılacak.

Bu karar kapsamında yatırım yapılabilmesi için kriterleri sağlayan OSB ve EB’lerin bir yıl içinde Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına müracaat etmesi gerekecek.

Yatırımlar Bütçe Başkanlığı’na sunulacak

Söz konusu karar kapsamında yapılması gereken yatırımlar, yapılabilirlik etüdü hazırlanarak Strateji ve Bütçe Başkanlığına sunulacak. Başkanlık tarafından BOTAŞ yatırım programına alınacak.

Yatırım finansmanı, ilgili yıl Orta Vadeli Programı ile Kamu İktisadi Teşebbüsleri ile Bağlı İştiraklerinin Genel Yatırım ve Finansman Programı kapsamında pahalandırılacak.