OİB/Çelik: Parite kaybı rekabetçiliği olumsuz etkiliyor

OİB/Çelik: Parite kaybı rekabetçiliği olumsuz etkiliyor

Temmuz 18, 2022 Kapalı Yazar: admin

Uludağ Otomotiv Sanayisi İhracatçıları Birliği (OİB) İdare Heyeti Lideri Baran Çelik Bloomberg HT’nin sorularını yanıtladı.

Euronun dolar karşısında kıymet kaybetmesini Otomotiv Sanayisi İhracatçıları Birliği olarak 2 açıdan değerlendirdiklerini söyleyen Çelik “Birincisi, istatistiki açıdan baktığımızda birinci 6 aylık toplam ihracatımız 15,3 milyar dolar ve ihracatımızın yüzden 75’inden fazlasını euro olarak faturalandırıyoruz.

Bir evvelki yılın euro dolar paritesi ile kıymetlendiriyor olsaydık birinci 6 aylık ihracatımız 15,3 değil 16,4 milyar dolar olarak gerçekleşecekti. Tabi bunu başka bağımsız tesirlerden arındırarak söylüyorum. İstatiki açıdan bu türlü bir kayıp mevcut.

İkinci bakış açımız ise rekabetçilikte oluşan kayıp; zira otomotiv sanayisi hammaddesini dolar olarak ithal ediyor. Kimya eserleri, demir çelik eserleri ve birçok öbür eser dolar olarak ithal ediliyor. İhracat yüklü olarak euro ile yapıldığından, euronun dolar karşısında ki kıymet kaybı bizim kârlılığımızı negatif etkiliyor.

Buna rağmen rakiplerimizde de durum farklı değil. Dünyanın her yerinde bu bahsedilen hammaddeler dolar ile ithal ediliyor, o çerçeveden bakıldığında AB bölgesine ihracat yapan bizim üzere ihracatçı dallar için olumlu bir pencere de yakalayabiliyoruz.” halinde konuştu.

1,05’lere geldikten sonra, şuan tüm ihracatçıların gündeminin Euro/Dolar hedging noktası olduğunu belirten Çelik “Bu noktada çok fazla aksiyon alındığını söyleyemem. İhracatın tabana yayıldığı kısımda bunu göremiyoruz. Türk sanayicisi her şarta adapte olabiliyor; lakin burada değerli olan müşteriyi kaybetmemek. Doların euro karşısında daha fazla pahalanma riskine yönelik tedbirlerini katiyen alıyor ve alacaktır; lakin bugüne kadar euro dolar paritesi üzerinden hedge yapıldığını ben çok fazla görmedim açıkçası” biçiminde konuştu.