Obase borsada satış yolu ile halka açılıyor

Obase borsada satış yolu ile halka açılıyor

Ağustos 2, 2022 Kapalı Yazar: admin

OBASE’in halka arz süreci başladı. Şirketin hisselerinin halka arzına ait izahname, 21 Temmuz 2022 tarihinde Sermaye Piyasası Heyeti tarafından onaylanarak, 22 Temmuz 2022’de Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) yayımlandı.

OBASE’in hisselerinin halka arzına; Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası A.Ş. ile Ziraat Yatırım Menkul Kıymetler A.Ş. aracılık edecek. Borsa’da Satış yolu ile gerçekleştirilecek halka arzda, tüm yatırımcılar için “Eşit Dağıtım” yolu uygulanacak.

Talep toplama tarihleri 28-29 Temmuz 2022 olarak belirlenen halka arzda, 1,00 TL nominal bedelli hisseler 10,50 TL’den Borsa İstanbul Birincil Piyasa’da “OBASE” kodu ile satışa sunulacak.
OBASE hisselerinin halka arzında, şirketin sermayesinin 35.000.000 TL’den 45.500.000 TL’ye çıkarılması nedeniyle ihraç edilecek 10.500.000 TL nominal pahalı 10.500.000 adet ve mevcut ortaklara ilişkin 3.500.000 TL nominal bedelli 3.500.000 adet hisselerden oluşan toplam 14.000.000 TL nominal bedelli 14.000.000 adet B Kümesi hisselerin satışa sunulması planlanıyor. Halka arz sonrasında, OBASE’in halka açıklık oranının %30,77 olarak gerçekleşmesi öngörülüyor.
Şirket hisselerinin halka arzı, “Borsa’da Satış – Sabit Fiyatla Talep Toplama ve Satış Yöntemi” ile gerçekleştirileceği için tahsisat kümesi bulunmuyor.

Halka arz öncesi basın toplantısı düzenlendi

Kurumun halka arz sürecine ait ayrıntılar düzenlenen bir basın toplantısı ile iştirakçilere aktarıldı. Toplantının açılış konuşmasını yapan ve halka arz sürecini kıymetlendiren Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Seçil Yıldız, “Sermaye piyasalarının derinleşmesini ve gelişmesini temel misyonlarından biri olarak belirlemiş bir banka olarak, OBASE’in halka arzına aracılık etmekten ve bu çerçevede sermaye piyasalarımızın gelişmesine katkıda bulunmaktan memnunluk duyuyoruz. OBASE hisselerinin halka arzının muvaffakiyetle tamamlanmasını temenni ediyoruz” dedi.

Toplantıda kelam alan OBASE’in halka arzına aracılık eden Ziraat Yatırım Menkul Pahalar A.Ş.’nin Genel Müdür Yardımcısı Akın Demirbağ, halka arzın yapısı hakkında bilgi vererek konuşmasına şöyle devam etti: “OBASE, tecrübeli ve güzel yetişmiş takımı ile yalnızca ülkemizde değil yurt dışında da katma kıymeti yüksek projelere imza atan ve atmaya devam edecek olan nitelikli bir teknoloji şirketi. Bilhassa bilgi analitiği ve yapay zeka mevzularında gelecekte isminden sıkça kelam ettireceklerine inanıyoruz. Bu kapsamda halka arzımızın herkes için iyi olmasını dileriz” dedi.

Ana motivasyon: Milletlerarası pazarda çevik büyüme

Halka arz sürecini ve şirketin maksatlarını aktaran OBASE’in kurucu ortağı ve CEO’su Dr. Bülent Kısım; “Türkiye’nin öncü teknoloji geliştirme ve yazılım şirketlerinden biri olarak başta perakende olmak üzere telekomünikasyon, ulaşım, lojistik, finans, sigorta, ilaç üzere pek çok farklı daldaki ulusal ve memleketler arası şirkete, 223 kişilik tecrübeli takımımız ile şirketlerin dataya dayalı idare yetkinliğini artıran tahliller sunuyoruz. Dijital dönüşüm ve verimlilik, tahminleme, optimizasyon, data madenciliği ve ileri analitik, bilgi ambarı ve bilgi idaresi, objelerin interneti, sensör verisine dayalı uygulamalar ile büyük bilgi analitiği, doğal lisan sürece, imaj, görüntü sürece teknolojileri ile yapay zekâ, iş zekâsı ve analitiği, taşınabilir teknolojiler ve karar dayanak sistemleri üzere birçok teknoloji alanında proje geliştirmek üzere T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı onaylı bir Ar-Ge merkeziyiz. Akademik iş birliklerimiz ve kesim tecrübelerimizle projeden esere, eserden bedele dönüşen tahlillerimizle küresel bir şirket olma yolunda, yatırımcılarımızla büyümek en büyük amacımız.”
Ana motivasyonlarının milletlerarası pazarda büyümek olduğunu lisana getiren Kol, “Bunu yaparken, emin adımlarla, daha kurumsal bir şirket yapısı ile ilerlemek istiyoruz. OBASE’in 27 yılda edindiği bilgi birikimi ve tecrübesini, müşterileri ve iş ortaklarıyla olan etkileşimini kıymete dönüştürmek için yanlışsız vaktin geldiğine inanıyoruz. Ana faaliyet alanımız olan, bilgiye dayalı idare yetkinliğini artıran tahlillerimiz ile her geçen gün büyüyen bu pazarda, halka arzımızla ailemize katılacak yatırımcılarımız ile birlikte daha süratli koşacağımıza inanıyoruz.”

Halka arz sonrası için farklı motivasyon kaynakları olduğuna da değinen Kol, “Globalleşme ehemmiyet verdiğimiz bir husus. Tahlillerimizi yurt dışında daha fazla duyurmayı istek ediyoruz. Geliştirdiğimiz teknolojileri pazara daha süratli sunmak için satış gücümüzü artırmak ve eserlerimizin pilot çalışmalarını gerçekleştirmek bizim için kıymetli. Yurt dışı pazarındaki iş hacmimizi artırmanın, büyümemizin ana destekçisi olacağına inanıyoruz.”

Entelektüel sermayeye yatırım ve münasebetiyle çalışanlar ile uzun periyodik birliktelik kuracak bağlara da büyük değer verdiklerini anlatan Kol, “Entelektüel sermayeyi ve mevcut bilgi birikimini muhafazanın adımlarımızı sağlamlaştırdığına inanıyoruz. Kurumsallaşma yolunda yönetimsel olarak atılan yanlışsız adımların tüm iş süreçlerimize ve bilhassa de yurt dışındaki gücümüze güç katacağını düşünüyoruz” dedi.

Halka arz geliri nasıl kullanılacak?

Halka arz sonrasındaki fon kullanımı ve şirket gayeleri hakkında da bilgi veren Kısım; “Halka arz sonrasında elde edilecek gelirlerin yaklaşık %25-%30’luk kısmını yeni eser, tahlillerin finansmanı ve mevcut eserlerin geliştirilmesinde, yaklaşık %30-%35’lik kısmını Şirket’in yurt dışındaki satış ve pazarlama faaliyetlerini destekleyecek yurt dışı yatırımlarının finansmanında, yaklaşık %10-%13,75’lik kısmını yurt içi pazarlama ve satış faaliyetlerinin geliştirilmesinde, yaklaşık %10-%13,75’lik kısmını insan kaynakları yatırımlarında ve %15-%17,5’lik kısmını ise şirket satın alımlarında kullanmayı planlıyoruz. Hem OBASE hem de ABD’de heyeti bağlı paydaşlığımız OBASE Inc. üzerinden yapacağımız insan kaynakları ve pazarlama yatırımlarımızla, hala satışlarımız içinde %23 olan ihracat hissemizi artırmayı hedefliyoruz. Yurt dışında satışa sunulacak eserlerimiz ile ilgili yeni yatırımların yapılması, pazar araştırmaları geliştirilmesi, pilot uygulamaların hayata geçirilmesi ve yurt dışı marka bilinirliğinin artırılması önceliklerimiz ortasında yer alıyor. Ayrıyeten, bilişim bölümünde faaliyet gösteren firmaların satın alınması ya da paydaşlıklar geliştirilmesi konusu da bir öteki kıymetli gündem unsurumuz. Bu sayede yeni pazarlara girme, eser portföyümüzü genişletme ve pazar hissemizi artırma planları yapıyoruz. Halka arzdan sermaye artırımı yolu ile gelen tüm gelirler şirket ve dalın büyümesi hedefiyle kullanılmış olacak” dedi.