Munzur Üniversitesi'nde 'akraba' atamaları TBMM gündeminde haberi | OnlineHaberci.comOnlineHaberci.com-Haberler, Son Dakika Haberleri, Güncel Haber

31 Ekim 2020 - 10:35

Munzur Üniversitesi’nde ‘akraba’ atamaları TBMM gündeminde

CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya, Munzur Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ubeyde İpek’in yakınları ve akrabaları için kadro açarak işe aldığı iddialarını TBMM gündemine taşıdı.

Munzur Üniversitesi’nde ‘akraba’ atamaları TBMM gündeminde
Son Güncelleme :

16 Ekim 2020 - 14:56

3 görüntülenme

CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya, Munzur Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ubeyde İpek’in yakınları ve akrabaları için kadro açarak işe aldığı iddialarını TBMM gündemine taşıdı.

CHP’li Kaya, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ve Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un yanıtlaması talebiyle TBMM Başkanlığı’na iki ayrı soru önergesi verdi.

Kaya, açıklamasında “Çeşitli basın organlarında, Munzur Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ubeyde İpek’in çok sayıda usulsüz atama ve işlem yaptığı iddiaları yer almıştır” ifadesini kullandı.

Rektör İpek’e ilişkin iddiaları anlatan CHP’li Kaya şöyle dedi:

“Munzur Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ubeyde İpek’in; 2018 yılında kardeşi Seda İpek Gündüzalp için iki ayrı akademik kadro ilanı açtığı ve kazanmasını sağladığı, doktora denkliği olmayan Şehmus Kurtuluş’u öğretim üyesi olarak çalıştırdığı, yeğeni Elif Kılıç Sezer için Mühendislik Fakültesi Elektrik/Elektronik Bölümü’nde araştırma görevlisi kadrosu açtığı, makam şoförü Yunus Başarır’ı İletişim Fakültesi’ne fakülte sekreteri olarak atadığı, üniversitede doktorasını yapmış yıllardır kadro bekleyen çok sayıda akademisyen olmasına rağmen görevlendirme ile öğretim elemanı getirdiği iddia edilmektedir”

Yıldırım Kaya TBMM Başkanlığına verdiği soru önergesinde şu soruları sordu:

– Munzur Üniversitesi Rektör Prof. Dr. Ubeyde İpek’in, kardeşi Seda İpek Gündüzalp için iki ayrı akademik kadro açtığı ve kazanmasını sağladığı iddiaları doğru mudur? İddialar doğru ise nasıl bir işlem yapılmıştır?

– Doktora denkliği olmayan Şehmus Kurtuluş’un Munzur Üniversitesinde öğretim üyesi olarak çalıştırıldığı iddiası doğru mudur? Doğru ise nasıl bir işlem yapılmıştır?

– Munzur Üniversitesi Rektör Prof. Dr. Ubeyde İpek, yeğeni Elif Kılıç Sezer için Mühendislik Fakültesi Elektrik/Elektronik Bölümünde araştırma görevlisi kadrosu açmış mıdır? İddialar doğru ise nasıl bir işlem yapılmıştır?

– Munzur Üniversitesi Rektör Prof. Dr. Ubeyde İpek, makam şoförü Yunus Başarır’ı İletişim Fakültesine fakülte sekreteri olarak atanmış mıdır? İddialar doğru ise nasıl bir işlem yapılmıştır?

– Usulsüz atamalarla göreve başlatılan kişiler görevlerine devam etmekte midir?

– Munzur Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ubeyde İpek’in görevlendirme ile öğretim elemanı getirdiği, doktorasını tamamlayıp yıllardır kadro bekleyen akademisyenleri beklettiği iddiaları doğru mudur? 

– Üniversitedeki tecavüz iddialarına ilişkin nasıl bir işlem yapılmıştır? İlgili kişilerin 2 yıldır üniversiteye gelmedikleri ancak maaş aldıkları iddiaları doğru mudur?

– Başlatılan soruşturmaların Rektör Prof. Dr. Ubeyde İpek tarafından görevlendirilen, Fırat Üniversitesi’nden M.D. tarafından yürütüldüğü doğru mudur?

– Tüm bu iddialar için açılan ya da sonuçlanan soruşturma var mıdır? Herhangi bir soruşturma başlatılmadıysa nedenleri nelerdir? Soruşturma başlatılacak mıdır?

Kaynak