Muhafazakar seçmen neden AKP'den kopuyor? haberi | OnlineHaberci.comOnlineHaberci.com-Haberler, Son Dakika Haberleri, Güncel Haber

31 Ekim 2020 - 10:09

Muhafazakar seçmen neden AKP’den kopuyor?

Sosyolog Prof. Dr. Sencer Ayata, muhafazakar seçmenin AKP’den hızlı kopuşunu Halk Tv’de değerlendirdi.

Muhafazakar seçmen neden AKP’den kopuyor?
Son Güncelleme :

17 Ekim 2020 - 8:01

4 görüntülenme

Sosyolog Prof. Dr. Sencer Ayata, muhafazakar seçmenin AKP’den hızlı kopuşunu Halk Tv’de değerlendirdi.

Son anket sonuçları AKP’nin oylarında ciddi bir azalışa işaret ediyor. Muhafazakar seçmenin AKP’den kopuşunun son dönemde hızlandığı görülüyor.

Konu hakkında çalışmalarıyla bilinen sosyolog Prof. Dr. Sencer Ayata, Can Coşkun’un sunduğu Gündem Özel’e bağlandı. Ayata, muhafazakar seçmendeki kopuşun nedenlerini şöyle anlattı:

Adalet ve Kalkınma Partisi’nin (AKP) oy tabanında en önemli kesimler esnaflar, çiftçiler ve ev kadınları. Bunlar AKP’nin kaleleri. Bunları kapsayan muhafazakar seçmende ekonomiden dolayı çok ciddi bir sarsıntı söz konusu. Bu nedenle de CHP’nin esnafa yönelik çok anlamlı bir hamlesi var. 

“Gençler AKP’den koptu”

Genç seçmenin iktidar partisini tercih etme oranının yüzde 45 civarından yüzde 25’e düştüğünü belirten Ayata, bu kopuşu şu şekilde değerlendirdi:

Ekonomik krizden bile önce AKP’den kopan bir kesim var. 2013’te dile getirmeye başlamıştım. 2011 seçimlerinde gençlerin AKP’den kopmaya başladığını söylemiştim. Bir zamanlar AKP, genç oyların yüzde 40’ını alırken, artık 35’e, hatta 25’e düşmüş durumda. Burada da muhafazakar ailelerin çocuklarında çok ciddi bir kayma var. Anne babanın tercihlerinden, düşüncesinden çok ciddi bir uzaklaşma var. Kent hayatının getirdiği olanaklar ve küreselleşme bunda etkili oluyor. İnternet dünyasının bir etkisi var. Bunların toplam etkisi gençlerin ailelerinin düşüncelerinden uzaklaşmasına neden oluyor

Kaynak