Modoko/ Çalışkan: İç pazarda daralma beklemiyoruz

Modoko/ Çalışkan: İç pazarda daralma beklemiyoruz

Temmuz 31, 2022 Kapalı Yazar: admin

Modoko Lideri Koray Çalışkan mobilya kesiminde ihracat ve iç pazar talebi üzerinde değerlendirmede bulundu.

Bloomberg HT yayınına katılan Çalışkan iç pazarda bir daralma beklemediklerini, Türkiye’nin mobilya dalında başka ülkelere nazaran kendi hammaddesini ürettiği için avantajlı olduğunu ve bu durumun Avrupa ülkelerine nazaran 5-6 kata yakın fiyat avantajı sağladığını belirtti.

Çalışkan kelamlarına şöyle devam etti:

Türkiye’nin iç pazarı birinci 6 aya baktığımız vakit dolar bazında yaklaşık yüzde 20’lik bir artış sergiliyor. Biz rastgele bir daralma beklemiyoruz. İhracatımız için de dolar bazında her geçen gün artacak beklentisi içindeyiz. Bizim mobilya üzerinde çok büyük avantajlarımız var. Bilhassa sunta ve MDF’yi kendimiz ithal etmeden üretiyoruz. Dünyanın en büyük ikinci sunta ve MDF üreticisiyiz. Bu sebeple yapmış olduğumuz eserlerin son fiyatları bilhassa Avrupa ülkelerine baktığımız vakit 5-6 kata yakın avantajlar sunuyor. Bir oburu de dünyanın en büyük üreticisi Çin, son periyottaki lojistik avantajından ötürü Çin’in ihracatın olumsuz etkilendiği görüyoruz. Bu da bize müspet bir tesir sağlıyor. Çin’den sonra dünyanın en büyük mobilya üreticisi Almanya. İtalya’dan Modoko’ya gelen bir heyet; Almanya kalitesinde üretim olduğunu, dizaynlarda kasvetler olduğunu söyledi. İtalya, Almanya ve Çin üzere ülkeleri kullanırken artık kullanmamaya başladı bizim üzere tasarımı uygun olan fiyat avantajı olan lojistik avantajı olan ülkeleri daha fazla tercih etmeye başladılar.

Çalışkan ciroları artsa bile iç pazarda enflasyon tesiri ile adetlerin düştüğünü belirterek şunları söyledi:

Fiyatlarımız çok önemli biçimde artıyor, alım gücümüz de düştüğü için iç piyasada enflasyon tesiriyle ciromuz önemli biçimde artsa dahi adetlerimizin düştüğünü görüyoruz. Şöyle olumlu bir tarafta var geçen yıl hammaddeye gelen önemli artırımlar yüzünde mobilya dalı enflasyon paketinde en fazla fiyatı artan ikinci eserdi.

Bu sene hammadde ihracatını kısıtlama geldi ve bu kısıtlamadan sonra artık mobilya fiyatlarını artışının olağan düzeylere indiğini görmeye başladık. Artık ikinci sırada değiliz sekizinci dokuzuncu sıradayız. Bu da olağanlaşmaya büyük bir katkı.