Mısır ve ABD’den “stratejik ortaklık” mesajı

Mısır ve ABD’den “stratejik ortaklık” mesajı

Temmuz 16, 2022 Kapalı Yazar: admin

Körfez İşbirliği Kuruluna (KİK) üye ülkeler, Mısır, Irak ve Ürdün’den önderlerin yanı sıra ABD Lideri Biden’in iştirakiyle Suudi Arabistan’ın Cidde kentinde düzenlenecek tepe öncesi Sisi ile Biden ikili görüşme yaptı.

Mısır Cumhurbaşkanlığından görüşmeye dair yapılan yazılı açıklamada, “iki dost ülkenin mevcut iş birliği çerçevesinde stratejik uyum ve istişarelerini önümüzdeki devirde de geliştirerek devam ettirme noktasında dileklerini tabir ettiği” belirtildi.

Açıklamaya nazaran Sisi, “Mısır’ın dost iki ülkenin seçkin alakalarını güçlendirme noktasında kararlılığını tabir ederek, bu paydaşlığın bölgede barış ve istikrara olumlu katkı yaptığını” söyledi.

ABD Lideri Biden ise görüşmede, “bölgede barış ve güvenliğin korunması ismine Sisi önderliğindeki Mısır’ın önemini” vurguladı.

İkilinin görüşmede ayrıyeten Etiyopya ile Mısır ortasındaki Hedasi Barajı sorunu ile Filistin sıkıntısına değindiği aktarıldı.

Körfez İşbirliği Kuruluna (KİK) üye ülkeler, Mısır, Irak ve Ürdün’den başkanların yanı sıra ABD Lideri Joe Biden’ın iştirakiyle bugün Suudi Arabistan’da “Cidde Güvenlik ve Kalkınma Zirvesi” düzenlenecek.