Mısır, Almanya ile enerji tedariki konusunda çalışmaya hazır

Mısır, Almanya ile enerji tedariki konusunda çalışmaya hazır

Temmuz 18, 2022 Kapalı Yazar: admin

Berlin’de Almanya Başbakanı Olaf Scholz ile ortak basın toplantısı düzenleyen Sisi, “Akdeniz’in doğusundaki gaz üretimi Mısır üzerinden Avrupa’ya teslim edilebilir ve ihraç edilebilir. Krizi azaltmak için burada bir rol oynayabilirsek, çabucak yaparız.” dedi.

Enerji krizinin milletlerarası bir kriz olduğunu belirten Sisi, tedarik konusu yanında fiyatların yükselmesinin de tüm dünyayı etkilediğine dikkati çekerek, yüksek güç fiyatlarının da Mısır halkı için bir yük olduğunu vurguladı.

Bu mevzuda ilgili ülkelerin uyumuna muhtaçlık bulunduğunu lisana getiren Sisi, Mısır olarak Almanya ile çalışmalara takviye vereceklerini kaydetti.

Şansölye Scholz ise konuğuyla güç kesimindeki uzun vadeli ortak projeler, hidrojen ve yenilenebilir güçlere geçiş hakkında konuştuklarını söyledi.

Scholz, “Avrupa ve Almanya’ya gaz dağıtımı için çeşitlendirme seçeneklerinin kullanılması ve genişletilmesi hakkında da konuştuk.” dedi.

Sisi ile Mısır’daki insan hakları konusunu da görüştüklerini belirten Scholz, “Daha fazla iştirake ve hukukun üstünlüğüne yönelik kararlı adımlar, durumu güzelleştirmeye ve uzun vadede ekonomiyi güçlendirmeye ve istikrara kavuşturmaya yardımcı oluyor.” tabirlerini kullandı.

Sisi, Almanya ziyaretinde Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier ile de görüşmüştü.