Microsoft ve Google da istihdamda frene basıyor

Microsoft ve Google da istihdamda frene basıyor

Temmuz 29, 2022 Kapalı Yazar: admin

İstihdamda frene basan ABD’li teknoloji devleri ortasına yenileri katılıyor.

Apple’ın global piyasalarda ses getiren işe alımlarda yavaşlama planı sonrasında Microsoft ve Google’dan da benzeri kararlar geldi.

Microsoft açık iş ilanlarını kaldırırken, Google’ın da önümüzdeki iki hafta boyunca istihdama orta vereceği belirtildi.

Bir öteki teknoloji şirketi Lyft de bir ünitesini kapatıp, çalışanların sayısında azalmaya gidecek.

Apple ve Goldman Sachs’ın istihdamı yavaşlatma planı ses getirmişti

ABD’de resesyon tasaları şirketlerin harcamalarını gözden geçirmesine neden oluyor.

Apple potansiyel bir ekonomik yavaşlama ile başa çıkabilmek için önümüzdeki yıl birtakım ünitelerinde işe alım ve harcama büyümesini yavaşlatmayı planlıyor. Bloomberg’e konuşan kaynaklar değişikliklerin tüm üniteleri kapsamayacağını ve 2023’teki agresif eser lansman programını etkileyemeyeceğini belirttiler.

Benzer bir haber finans cephesinden gelmişti. Goldman Sachs CFO’su Denis Coleman, bankanın ikinci çeyrek bilançosunu açıklamasının akabinde analistlerle gerçekleştirilen bir telekonferansta, “Zorlu çalışma ortamı göz önüne alındığında, kaynaklarımızın en güzel formda kullanılmasını sağlamak için ileriye dönük tüm harcama ve yatırım planlarımızı yine gözden geçiriyoruz. Sonuç olarak, işletme verimliliğimizi güzelleştirmek için bir dizi tedbir alıyoruz. Spesifik olarak, işe alım suratını yavaşlatma ve ileriye dönük makul profesyonel hizmetlere ödenen fiyatları düşürme kararı aldık” tabirlerini kullanmıştı.