Merak edilen soru: Artık ne olacak? Elon Musk’ın eli mi daha güçlü twitter’ın mı?

Merak edilen soru: Artık ne olacak? Elon Musk’ın eli mi daha güçlü twitter’ın mı?

Temmuz 10, 2022 Kapalı Yazar: admin

Elon Musk, Cuma günü Twitter’ı satın alma mutabakatını bozmak için harekete geçti. Twitter Lideri Bret Taylor ise muahedeyi görmek istediğini ve şirketin Musk’a karşı yasal süreç başlatmayı planladığını söyledi. CNBC’nin tahliline nazaran Twitter, Musk’a dava açarsa, tarafların önünde uzun bir hukuk gayreti yaşanması beklenen.

CNBC’de yer alan tahlile nazaran şu an twitter’ın eli daha güçlü görünüyor… Tahlildeki birtakım notlar şöyle:

 • Elon Musk Cuma günü Twitter’ı satın almak için yaptığı 44 milyar dolarlık muahededen, platformdaki spam hesapların sayısıyla ilgili devam eden uyuşmazlıkları münasebet göstererek geri çekildi.

 • Musk, Twitter teklifini sona erdirmek isteyebilir, lakin hukuk alanındaki uzmanlara nazaran bu, çekip gitmek kadar kolay değil. Musk, muhtemelen Twitter ile mahkemede çözülmesi aylar alabilecek uzun bir savaşla karşı karşıya.

 • Tulane Hukuk Fakültesi’nde kurumsal idare profesörü olan Ann Lipton, Twitter idare heyetinin çok sıkıntı bir durumda olduğunu söyledi. Ona nazaran twitter’ın fiyatı pay başına 20 dolar düşürmesi de mümkün görünmüyor zira twitter hissedarları dava açabilir.

 • Öte yandan Lipton, birleşme mutabakatlarından kurtulmanın “çok zor” olduğunu ve şimdiye kadar Musk’ın Twitter’ın spam sayıları hakkında palavra söylediğine dair tezlerini destekleyen kâfi ispat göstermediğini söylüyor.

 • Twitter’ın lideri Bret Taylor, şirketin idare heyetinin Musk’a karşı yasal süreç başlatacağını söyledi ve işletmeler ortasındaki uyuşmazlıkları çözen bir Delaware mahkemesine atıfta bulunarak, “Galip geleceğimizden eminiz” dedi. Nisan ayında imzalanan muahede, taraflardan birinin muahedeyi bozması durumunda 1 milyar dolarlık bir ayrılık fiyatı ödemesi gerektiğini belirtiyor.

 • Cuma günü bir mektupta Musk’ın avukatları Twitter’ı muahedenin “birden fazla kararının maddi ihlali” ile suçladı ve şirketin platformunda uydurma hesapların yaygınlığı hakkında “yanlış ve aldatıcı beyanlarda” bulunduğunu tez etti.

 • Lipton ise “Twitter’ın bu cins yanlış beyanlarda bulunduğundan şüphelenmek için pek çok neden var, lakin yaptığını varsayalım, aslında bir birleşme mutabakatını iptal etmek için bir sebep değil” dedi. Lipton, muahedenin “maddi bir ihlali” olması için, Musk’ın Twitter’ın şirketin yarar potansiyeli üzerinde uzun vadeli tesiri olacak kadar müthiş yanlış açıklamalar yaptığını kanıtlaması gerektiğini söyledi ve Musk’ın şimdi bu hususta güçlü ispatlar ortaya koyamadığını söyledi.

MAHKEME YOLUNDA TWITTER ÜSTÜN GÖRÜNÜYOR

 • Lipton türel süreç için twitter’ın şu an daha üstün göründüğünü söyledi.

 • Hukuk profesörü Brian Quinn’a nazaran twitter muhtemelen önümüzdeki günlerde Delaware’de bir dava açacak ve yargıçtan muahedenin koşullarını ihlal edip etmediğine karar vermesini isteyecek. Akabinde Musk’a “sözleşme kapsamındaki yükümlülüklerini yerine getirmesi ve birleşmeyi tamamlamasını” daveti yapılabilir.

 • Quinn, her iki tarafın da bir yıl sürebilecek bir dava sürecinde argümanlarını mahkemede sunmaya devam etmesini beklediğini söyledi.

 • Berkeley Hukuk ve İş Merkezi’nin genel müdürü Adam Sterling’a nazaran de twitter’ın elin daha güçlü.

ANLAŞMA İHTİMALİ VAR MI?

 • Lipton ise Twitter’ın davadan kaçınmak için pay başına 54.20 dolarlık mutabakat fiyatında küçük bir değişiklik yapmayı kabul edebileceğini de söyledi. Bu, birinci teklifi beğenen Twitter hissedarlarını mutlu etmeyebilir.

 • Ancak Lipton’a nazaran Musk’ın neye razı olacağı aşikâr değil ve “Bence Musk mutabakata yahut epeyce dramatik bir yine fiyatlandırmaya sahip olmak istemiyor. Bu yüzden tarafların şu anda mutabakata yakın bir yerde olduğunu düşünmüyorum.” diyor.

 • Sterling, Delaware Chancery mahkemesinin “bu üzere problemleri ele almak için tasarlandığını, bu nedenle Musk’ın muahedeyi takip etmesini sağlayabileceğini fakat sürecir karmaşıklaşabileceğini” söyledi: Bu ölçekte bir emsal yahut Elon Musk üzere bir rakip görmedim, bu yüzden ne yapacağına dair birçok soru var.”