Martı halka arzda ilk aşamaya hazırlanıyor

Martı halka arzda ilk aşamaya hazırlanıyor

Temmuz 20, 2022 Kapalı Yazar: admin

Bloomberg’in bahse yakın kaynaklardan edindiği bilgiye nazaran, elektrikli bisiklet, scooter ve elektrikli motorsiklet kiralama hizmeti sunan ve şu anda Türkiye’nin 20 kentinde faaliyet gösteren Martı, ABD merkezli Birleşme Hedefli İştirak Şirketi (SPAC) Galata Acquisition Corp. üzerinden New York’ta halka açılma hazırlıklarını bitirdi.

Haftalar içinde açıklanması beklenen birleşme süreci Martı’nın New York Borsasında halka açılma planının da birinci adımı olma niteliğini taşıyor. Kelam konusu kaynaklar, şirketin halka arz gelirlerini operasyon bölgesini genişletmek ve filoyu büyütmek için kullanacağını belirtti.

Galata ve Martı mevzu hakkında yorum yapmaktan kaçındı.

Scooter uygulaması Martı ‘SPAC’ olma yolunda

BloombergNEF, CB Insights ve Pitchbook tarafından yapılan araştırmaya nazaran, seyahat paylaşım uygulamalarına olan ilginin artmasıyla bu alanda yapılan yatırımların meblağı 2021’de 2,83 milyar dolara ulaştı. 2020’de bu fiyat 1,31 milyar dolar seviyesindeydi.

Martı’dan e-posta ile gönderilen bilgiye nazaran, uygulama Türkiye’de 8 milyon kere indirildi ve 40 milyon seyahatte kullanıldı. Yaklaşık 55 bin araçla Türkiye’nin en büyüğü olan filonun montaj-bakım süreçleri de yurt içinde yapılıyor.

Martı CEO’su ve kurucusu olan Oğuz Alper Öktem, “Sadece birkaç yıl içinde 2’den 4 tekerlekliye neredeyse her şeyin elektrikli olacağına ve elektrikli olan her şeyin paylaşılabileceğine inanıyoruz” açıklamasını yapmıştı. Öktem, birleşme görüşmeleri hakkında ise yorum yapmadı.

2021 değerlemesi

İstanbul merkezli start-up gözlemcisi Webrazzi’ye nazaran Martı, geçen yıl Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ve Türk özel sermaye şirketi Actera üzere kurumlardan çektiği 30 milyon dolar pahasındaki yatırımla 100 milyon dolarda pahalanmıştı. Öteki yatırımcılar ortasında AutoTech Ventures LLC ve Beco Capital da yer alıyor.

Bloomberg tarafından derlenen bilgilere nazaran, Galata’nın 147 milyon dolar nakdi, 180 milyon dolarlık da piyasa bedeli bulunuyor.