Macaristan, Rusya’dan ilave doğalgaz talep etti

Macaristan, Rusya’dan ilave doğalgaz talep etti

Temmuz 30, 2022 Kapalı Yazar: admin

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve Szijjarto, başşehir Moskova’da görüştü. Görüşme sonrasında ortak basın toplantısında konuşan Szijjarto, Macaristan’ın güç ikmali güvenliğinin sağlanması ve Ukrayna’daki savaşı görüşmek üzere Moskova’ya geldiğini söz etti.

Normalde doğalgaz rezervlerinin kâfi olduğunu lakin içinde bulunulan olağandışı periyot nedeniyle güç ikmallerinin güvenliğinin garanti altına alınması gerektiğini lisana getiren Szijjarto, “Macaristan hükümeti, ülkenin büsbütün güç ikmali güvenliğinin sağlanması için 700 milyon metreküp ilave doğalgaz alma konusunda karar verdi. Kaynaksız bir biçimde Avrupa’da bu türlü bir ölçüsü, Rusya dışında kimseden almak mümkün değil.” diye konuştu.

Macaristan’ın Ukrayna’da barış istediğini tabir eden Szijjarto, “Savaş çok berbat. Savaşın sona ermesi ve bir an evvel barışın sağlanması için herkesin, gereken her şeyi yapmasını istiyoruz. Biz barış mutabakatı ve ateşkesin sağlanmasını istiyoruz. Barış ne kadar geç gelirse savaşın sonuçları herkesi o kadar makus etkileyecek.” dedi.

“Talep derhal dikkate alınacak”

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov ise Rus doğalgazının Macaristan’a ihracatına yönelik geçen yıl imzalanan uzun vadeli mukaveleyi Moskova’nın tam olarak yerine getirdiğini vurgulayarak, “Bugün meslektaşlarımız, Macaristan hükümetinin bu yıl ek ölçüde doğalgaz satın alma konusundaki ilgisini açıkladı. Bu talep derhal bildirilecek ve dikkate alınacaktır.” tabirlerini kullandı.