Macaristan, Rusya’dan ilave doğalgaz istedi

Macaristan, Rusya’dan ilave doğalgaz istedi

Temmuz 30, 2022 Kapalı Yazar: admin

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve Szijjarto, başşehir Moskova’da görüştü. Görüşme sonrasında ortak basın toplantısında konuşan Szijjarto, Macaristan’ın güç ikmali güvenliğinin sağlanması ve Ukrayna’daki savaşı görüşmek üzere Moskova’ya geldiğini tabir etti.

Normalde doğalgaz rezervlerinin kâfi olduğunu fakat içinde bulunulan olağandışı periyot nedeniyle güç ikmallerinin güvenliğinin garanti altına alınması gerektiğini lisana getiren Szijjarto, “Macaristan hükümeti, ülkenin büsbütün güç ikmali güvenliğinin sağlanması için 700 milyon metreküp ilave doğalgaz alma konusunda karar verdi. Kaynaksız bir formda Avrupa’da bu türlü bir ölçüsü, Rusya dışında kimseden almak mümkün değil.” diye konuştu.

Macaristan’ın Ukrayna’da barış istediğini tabir eden Szijjarto, “Savaş çok makûs. Savaşın sona ermesi ve bir an evvel barışın sağlanması için herkesin, gereken her şeyi yapmasını istiyoruz. Biz barış muahedesi ve ateşkesin sağlanmasını istiyoruz. Barış ne kadar geç gelirse savaşın sonuçları herkesi o kadar makûs etkileyecek.” dedi.

“Talep derhal dikkate alınacak”

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov ise Rus doğalgazının Macaristan’a ihracatına yönelik geçen yıl imzalanan uzun vadeli mukaveleyi Moskova’nın tam olarak yerine getirdiğini vurgulayarak, “Bugün meslektaşlarımız, Macaristan hükümetinin bu yıl ek ölçüde doğalgaz satın alma konusundaki ilgisini açıkladı. Bu talep derhal bildirilecek ve dikkate alınacaktır.” tabirlerini kullandı.