Libya Ulusal Petrol Kurumu: Petrol ihracatı yeniden başladı

Libya Ulusal Petrol Kurumu: Petrol ihracatı yeniden başladı

Temmuz 30, 2022 Kapalı Yazar: admin

Libya Ulusal Petrol Kurumu Facebook sayfasından yaptığı yazılı açıklamada, Malta bandıralı “Malata” tankerinin, İtalya’ya bir milyon varil ham petrol sevkiyatı için Sidra Petrol Limanı’na demirlediği belirtti.

Petrol üretiminin yine başladığı, Vaha Petrol Şirketi’ne ilişkin petrol alanlarının açıldığı tabir edilen açıklamada, El-Huruç Petrol Şirketi ile Arap Körfezi Petrol Şirketi’ne ilişkin 5 petrol alanında da üretime başlandığı aktarıldı.

Açıklamada ayrıyeten olağan üretim oranlarına ulaşılana kadar üretimin kademeli olarak artırılacağı kaydedildi.

Libya Petrol Hilali bölgesinin ileri gelenleri de 16 Temmuz’da düzenledikleri ortak basın toplantısında, 3 aydır kapalı olan petrol alanları ile limanlarında yaşanan krizin sona erdiğini ve petrol ihracatının tekrar başladığını duyurmuştu.

17 Nisandan bu yana aksaklık yaşanıyordu

Libya’da 17 Nisan’dan bu yana çeşitli bölgelerdeki güvenlik problemleri nedeniyle petrol alanlarındaki üretimde ve petrol ihraç edilen limanlardaki faaliyetlerde aksaklık yaşanıyordu.

Libya Ulusal Birlik Hükümeti Petrol ve Gaz Bakanlığı, 19 Haziran’da yaptığı yazılı açıklamada, petrol üretiminde büyük bir düşüş yaşandığını bildirmişti.

Protestolardan ötürü petrol alanları ve limanların kapalı kalması nedeniyle üç petrol alanındaki günlük üretimin toplam 100 bin ila 200 bin varil ham petrole kadar düştüğü duyurulmuştu.

Libya’da ulusal gelirin değerli bir kısmı ham petrolden sağlanıyor. Bir “baskı unsuru” olarak kullanılan petrol üretimindeki aksaklık ülkede geçim derdine yol açıyor.

Normal koşullarda günde 1,4 milyon varil ham petrol üreten Libya, 2025’e kadar üretimini 1,6 milyon varile çıkarmayı hedefliyor.