Kuzey Akım’da gaz akışı başladı

Kuzey Akım’da gaz akışı başladı

Temmuz 30, 2022 Kapalı Yazar: admin

Kuzey Akım sınırında gaz akışı bakım çalışmalarının akabinde tekrar başladı.

DPA’nın haberine nazaran açıklama Kuzey Akım şirket sözcüsünden geldi.

Bakım çalışması öncesinde Gazprom’un Avrupalı kimi şirketlere yönelik zorlayıcı sebep kararı iki taraf ortasında tansiyonun yükselmesine neden olmuştu.

Çalışma öncesinde Rusya’dan Avrupa’ya gaz akışı kapasitenin yüzde 40’ı ile sonlandırılmıştı.

Rusya Devlet Lideri Putin daha evvel gaz akışının yine başlayacağını taahhüt ederken boru sınırını beslemek için hayati kıymet taşıyan bir türbinin alınmasındaki gecikmelere işaret etti ve bu ayın sonunda öbür bir ünitenin bakım vakti geldiğinde hacimlerin kapasitenin yüzde 20’sine kadar kesilebileceği konusunda uyarmıştı.

Söz konusu türbin tamir için Kanada’ya gönderilmiş, yaptırımlar nedeniyle orada kalmıştı.

Avrupa’da yüzde 15’lik kesinti hedefi

Avrupa Birliği (AB), Rusya’dan gaz akışının kesintiye uğraması ihtimaline karşı hazırladığı acil durum planı kapsamında bütün üye ülkelerden gaz tüketimlerini yüzde 15 azaltmalarını talep etmişti.

AB Kurulu Lideri Ursula von der Leyen, Brüksel’de “Güvenli Kış İçin Gaz Tasarrufu” başlıklı paket hakkında basın toplantısında hali hazırda AB üyesi 12 ülkede Rus gazının kısmen yahut büsbütün kesintiye uğradığına işaret ederek, “Rusya’dan gaz akışı, geçen yılın tıpkı devrinin 3’te1’inden daha az durumda bulunuyor. Rusya bize şantaj yapıyor, enerjiyi silah olarak kullanıyor.” dedi.

Avrupa’nın Rus gazının büsbütün kesilmesi durumuna hazır olması gerektiğine dikkati çeken von der Leyen, buna karşı ortak gaz deposu kurduklarını ve depoların şu anda yüzde 64 doluluk düzeyinde olduğunu aktardı.

Von der Leyen, çalışmalar sonucunda Rusya dışındaki kaynaklardan gelen gazın da 2022’nin başından bu yana 35 milyar metreküp arttığını lisana getirdi.