Küresel piyasaların gözü kulağı Fed’de

Küresel piyasaların gözü kulağı Fed’de

Ağustos 2, 2022 Kapalı Yazar: admin

Küresel piyasalarda dikkatler tümüyle Fed’e çevrilirken, ekonomik bilgiler ve ABD’den gelen bilançolar Fed öncesi fiyatlamalara istikamet veren temel öge olarak öne çıkıyor.

Salı günü global büyümeye dair olumsuz beklentiler, yaklaşan Fed kararı ve açıklanan zayıf bilgilerin tesiriyle Borsalarda kayıplar tesirli olmuştu. ABD Tüketici İtimadı Şubat 2021’den bu yana en düşük düzeye gerilerken, yeni konut satışlarının haziran ayında beklentilerin üzerinde düşerek iki yılın en düşük düzeyine indiği açıklandı.

Uluslararası Para Fonu (IMF), bu yıl ve gelecek yıl için global büyüme kestirimlerini düşürerek, dünya iktisadının yakında tam bir resesyonun eşiğinde olabileceği ihtarında bulundu.

ABD’de S&P 500 yüzde 1,15, Nasdaq 100 de yüzde 1,95 düşüş kaydetti. Fakat kapanışın akabinde gelen, başta Microsoft ve Alphabet’ten olmak üzere güçlü teknoloji bilançoları pay senedi vadeli endekslerini destekledi. ABD pay vadelilerinde birinci süreçler müspet açılışa işaret etti. Microsoft payları vadeli süreçlerde yüzde 5’in üzerinde artışla bu ralliye takviye verdi.

Ancak birebir optimistlik Asya endekslerinde hissedilmiyor: Japon Nikkei 225 hudutlu prim yaparken; Hong Kong Hang Seng ve Çin CSI 300 ekside.

Fed kararı öncesi ABD 10 yıllık tahvil getirisi yüzde 2,80 hududunda, yatay. Bloomberg Dolar Endeksi hafif ekside, 1.279 düzeyinde.

Teknoloji bilançoları umut verdi

ABD teknoloji devlerinin Salı günü açıkladığı bilançolar, ikinci yarıda, iktisadın yavaşlamasının beklendiği bir ortamda nasıl performans göstereceklerine dair telaşları yatıştırdı.

Alphabet Inc., Microsoft Corp. ve Texas Instruments Inc.iki basamaklı çeyreklik gelir büyümesi açıklarken, gelecek aylara ait optimist beklentiler ortaya koydular.

Microsoft, yeni başlayan mali yıl için güçlü bir satış iddiası açıkladı. Yazılım devi, geliri ile operasyonel karının 2023 mali yılında çift haneli büyüme kaydetmesini beklediğini duyurdu. Microsoft yöneticileri, döviz kurlarındaki dalgalanmaların satışları mali yılda yaklaşık yüzde 4, mevcut çeyrekte ise yaklaşık yüzde 5 azaltacağını belirterek, güçlü ABD dolarının denizaşırı satışların bedeli üzerinde daha da büyük bir tesiri olacağına dair kaygıları azalttı.

Google’ın ana şirketi Alphabet ikinci çeyrekte analist beklentilerine yakın, 57,5 milyar dolarlık bir gelir açıkladı. Şirketin satış gelirleri, reklamcılık işinin – bilhassa de arama ağı reklamlarının – pazarlama harcamalarındaki düşüşü telafi edecek biçimde konumlandığını gösterdi.

Geçen hafta bilanço açıklayan Snap Inc. ve Twitter Inc. payları online reklamlardaki düşüş ile paha kaybetmişti. Çip üreticisi Texas Instruments da satış gelirleri ile karının bu yıl muhtemelen Wall Street kestirimlerini aşacağını öngördü.

Alphabet, Microsoft ve Texas Instruments payları kapanışın akabinde vadeli süreçlerde yükselirken, S&P 500 vadeli endeksini de üst çekti. Bilançolar bu hafta açıklanacak Meta Platforms Inc., Qualcomm Inc., Apple Inc., Amazon.com Inc. ve Intel Corp. bilançoları öncesinde de moral verdi.