Küresel piyasalarda ‘Snap’ etkisi

Küresel piyasalarda ‘Snap’ etkisi

Temmuz 30, 2022 Kapalı Yazar: admin

Snap’in makus bilançosu büyüme tasalarını artırarak pay senetlerinde yükselen trendi bilakis çevirirken Amerikan vadelileri teknoloji payları öncülüğünde geriliyor.

Nasdaq 100 ve S&P 500 vadelilerinde kayıp izleniyor. Asya’da ise ölçülü yararlar gözleniyor.

Makro cephede ise büyüme telaşları Amerikan tahvillerine yansıyor. Resesyon alımlarıyla 10 yıllık getiri yüzde 3’ün altına geriliyor.

Dolar gelişmiş ve gelişen ülke para ünitelerine karşı yükseliyor. Bloomberg Dolar Endeksi yüzde 0,2 artıda. Euro/Dolar yüzde 0,3 düşüşle 1,02 altına indi.

Snap Etkisi

ABD piyasalarına bilançolar taraf vermeye devam ediyor. Toplumsal medya platformu Snap hayal kırıklığı yaratan hasılat verisi açıklamasının akabinde vadeli piyasada yüzde 28 düştü ve başta Meta ve Alphabet olmak üzere öbür teknoloji devlerini de beraberinde aşağı çekti.

Şirketin ikinci çeyrek hasılatı yüzde 13 büyümeyle 1,11 milyar dolar olarak gerçekleşti. Reklam verenlerin bütçelerini kısması sonucu toplumsal medya platformlarının en büyük gelir kaynağının erimesiyle sonuçlanıyor.

Şirketten yatırımcılarına yapılan açıklamada “Makroekonomik zorluklar, platform kuralları değişiklikleri ve artan rekabet kampanya bütçelerindeki büyümeyi sınırlıyor. Mevcut makroekonomik zorluklardan bağımsız olarak sonuçlardan şad değiliz” kıymetlendirilmesi yapıldı.