Küresel piyasalarda Fed haftası

Küresel piyasalarda Fed haftası

Temmuz 31, 2022 Kapalı Yazar: admin

Küresel piyasalar bu hafta Fed’in faiz kararı ve ABD büyüme datalarına odaklandı.

Öncesinde haftanın birinci süreç gününde ABD vadeli endeksleri ile Asya Borsaları resesyon telaşları ile geriliyor. Wall Street endeksleri cuma gününü açıklanan zayıf bileşik PMI endeksi ile karışık bilançoların tesiriyle kayıpla tamamlamıştı. S&P 500 yüzde 0,93, Nasdaq 100 yüzde 1,77 düşerken, endekslerdeki haftalık yükseliş ise sırasıyla yüzde 2,55 ve yüzde 3,45 oldu.

Haftanın birinci süreç günüde Japon Nikkei 225, Hong Kong Hang Seng ve Çin CSI 300 yüzde 1’e yakın düşüş yaşadı. Çin 12 inşaat şirketine finansal yardım için fon kurulmasını onaylarken, ülkenin gayrimenkul payları bu haberle yükseliyor. Çin teknoloji payları ise düşüyor.

Buğday fiyatları Rusya’nın Odesa’ya saldırmasının akabinde yükselişe geçti.

Petrol fiyatları resesyon kaygıları ile düşüşte.

Geçen haftanın tamamında 16 baz puan düşerek yüzde 2,75’e inen ABD 10 yıllık tahvil getirisi bu sabah yüzde 2,78 hududunda süreç görüyor. MLIV Pulse anketine katılanların yaklaşık üçte biri 10 yıllık tahvil getirisinin gelecek 9 ayda yüzde 3,4-yüzde 3,7 bandında zirve yapacağı öngördü.

Bloomberg Dolar Endeksi haftayı yüzde 1 kayıpla tamamladıktan sonra bu sabah 1.278 düzeyinde, yatay.

Tüm dikkatler Fed’de

ABD Merkez Bankası Fed 27 Temmuz Çarşamba TSİ 21:00’de faiz kararını açıklayacak; Fed Lideri Jerome Powell da TSİ 21:30’da basın toplantısı düzenleyecek.

Bloomberg anketine katılan 85 ekonomistin çoğunluğu yüzde 1,50-yüzde 1,75 olan faiz bandında 75 baz puanlık faiz artışı öngörüyor. Fed’in 40 yılın tepesindeki enflasyonla uğraşın dozunu artırmasıyla iktisadın yavaşlamasına yönelik kaygılar de tırmanıyor.

Özellikle de konut piyasası datalarının olumsuz sinyaller verdiği, teknoloji şirketlerinin işe alımları askıya aldığı ve işsizlik maaşı müracaatlarının tırmanışa geçtiği bir ortamda.

Fed’in izlediği enflasyon göstergesi olan ferdî tüketim fiyat endeksi (PCE) Mayıs ayında yüzde 6,3 ile yüzde 2 enflasyon gayesinin epey üzerinde artmıştı. Manşet tüketici enflasyonu verisi de haziranda yüzde 9,1’e yükselmişti.

Vadeli piyasalarda Fed’in yıl sonunda kadar faizleri yaklaşık yüzde 3,5’e yükselteceği, 2023’ün ikinci yarısında ise düşürmeye başlayacağı fiyatlanıyor.

Bloomberg’in anketine katılan ekonomistlerin gelecek 12 ayda bir resesyon beklentisi de Haziran ayındaki yüzde 30 düzeyinden yüzde 47,5’e yükseldi. 18-22 Temmuz ortasında yapılan MLIV Pulse anketine katılanların yüzde 51,8’i de Fed’in ekonomiyi resesyona sokmadan enflasyonu düşürme ihtimalini “düşük” olarak kıymetlendirdi.

Bank of America ABD Başekonomisti Michael Gapen 2022’nin ikinci yarısından itibaren başlayacak ölçülü bir resesyon öngördü. Eski ABD Hazine Bakanı Lawrence Summers “yumuşak inişin çok mümkün görünmediğini” söylerken, mevcut Hazine Bakanı Janet Yellen ise istihdam artışında bir yavaşlama olduğunu lakin resesyon emareleri görmediğini kaydetti.

Öte yandan Fed yetkilileri şu ana kadar bir resesyondan kaçınmanın mümkün olduğunu ve yumuşak inişin sağlanabileceğini savundular. Powell da daha evvelki açıklamalarında fiyat istikrarını sağlamada başarısız olmanın, ABD iktisadını resesyona sokmaktan “daha büyük bir hata” olacağını belirtmişti.