Küresel piyasalarda dikkatler AMB’de

Küresel piyasalarda dikkatler AMB’de

Temmuz 30, 2022 Kapalı Yazar: admin

Küresel piyasalar ABD’de açıklanan bilançolar ve kurumsal işe alım siyaseti haberleri, İtalya’daki siyasi gelişmeler ve merkez bankası kararlarını takip ediyor.

Wall Street endeksleri Çarşamba gününü yükselişle tamamladı. S&P 500 yüzde 0,59 ile yaklaşık iki haftanın akabinde birinci kere aralıksız iki gün yükseldi. Nasdaq 100 ise yüzde 1,55 yükselişle olumlu ayrıştı.

İkinci çeyrek bilançosunu açıklayan Tesla’nın pay başına karı beklentileri aştı ve şirket tarihindeki en yüksek araç üretim ayını geride bıraktı. Buna rağmen araç teslimat büyüme maksadının muhafazakar bulunması ile şirketin payları çıkarlarını geri verdi.

Tesla’nın Bitcoin’lerinin yüzde 75’ini sattığını duyurmasının akabinde ise Bitcoin ve Coinbase gibisi paylar düşüş kaydetti.

Öte yandan Microsoft çok sayıda yeni açık durum ilanını kaldıracağını açıklarken, Ford 8 bine yakın kişiyi işten çıkarmaya hazırlanıyor.

ABD vadelilerinde birinci süreçler düşüşe işaret etti.

İtalya’da hükümetin çökmesi beklentisinin de tesiri ile Avrupa vadelileri genel olarak ekside. Bir orta dolara karşı yüzde 0,7 düşen euro daha sonra kayıplarının geri verdi; Euro/Dolar bu sabah yüzde 0,4 yükselişle 1,02 düzeyinde.

Asya endeksleri de geriledi. Japon Nikkei 225 ise BOJ kararı sonrası yüzde 0,21 yükselişle olumlu ayrıştı. Dolar/yen 138 düzeyinde yatay. Hong Kong Hang Seng yüzde 1 düşüşle negatif ayrıştı. Bloomberg Dolar Endeksi hafif gerileyerek 1.279’a indi.