Küresel piyasalarda Apple etkisi

Küresel piyasalarda Apple etkisi

Temmuz 19, 2022 Kapalı Yazar: admin

Apple’ın işe alımlar ile harcamalarını yavaşlatmayı planladığını açıklaması, teknoloji paylarına global çapta satış baskısı olarak yansırken; risk iştahındaki azalma doların iki günlük düşüşünü sonlandırmasına neden oldu.

Wall Street endeksleri haftanın birinci süreç gününde geriledi: S&P 500 yüzde 0,84, Nasdaq 100 yüzde 0,89 ekside kapandı. Yeni süreç gününde ABD’de vadeli süreçlerde hudutlu yükselişler tesirli oluyor.

MSCI Asya Pasifik Endeksi Hong Kong’da süreç gören teknoloji payları öncülüğünde
düşerken, Çin’de artan Kovid-19 olayları ile konut piyasası problemleri da olumsuz tesir yaratıyor.

ABD’de enflasyon beklentilerinin iddiaların üzerinde gerilemesi ile son iki süreç gününde düşen dolar, bu sabah kıymet kazanıyor. Barclays Stratejisti Ashish Agrawal, ABD’de doların gücünü destekleyen birtakım itici güçlerin tesirini kaybetmeye başladığını lakin bu haftanın yaklaşan Avrupa ve Japonya merkez bankası kararları nedeniyle kıymetli olduğunu belirtti.

Bloomberg TV’ye konuşan Agrawal, iki faiz kararının da doları destekleyeceğini öngördü.

Apple’dan ses getiren karar

Silikon Vadisi ile finans dünyasının önde gelen iki ismi işe alımları ve harcama planlarını yavaşlatma kararı aldı. Bu durum, önümüzdeki aylarda ABD’nin resesyona girebileceği kaygısının şirketleri etkilemeye başladığını bir kere daha ortaya koydu.

Bloomberg’in haberine nazaran, Apple potansiyel bir ekonomik yavaşlama ile başa çıkabilmek için önümüzdeki yıl birtakım ünitelerinde işe alım ve harcama büyümesini yavaşlatmayı planlıyor. Kararın, öngörülebilirliğin düşük olduğu bir ortamda temkinli olmak emeliyle alındığını belirten kaynaklar, değişikliklerin tüm üniteleri kapsamayacağını ve 2023’teki agresif eser lansman programını etkileyemeyeceğini belirttiler.

Bloomberg’in haberi duyurmasının akabinde Apple payı bir orta yüzde 2’nin üzerinde bir düşüşle 147 dolara kadar geriledi. Payın fiyatı yıl başından bu yana ise yüzde 17 düştü.

Benzer bir haber Goldman Sachs cephesinden geldi. Goldman Sachs CFO’su Denis Coleman, dün bankanın ikinci çeyrek bilançosunu açıklamasının akabinde analistlerle gerçekleştirilen bir telekonferansta, “Zorlu çalışma ortamı göz önüne alındığında, kaynaklarımızın en yeterli halde kullanılmasını sağlamak için ileriye dönük tüm harcama ve yatırım planlarımızı yine gözden geçiriyoruz. Sonuç olarak, işletme verimliliğimizi uygunlaştırmak için bir dizi tedbir alıyoruz. Spesifik olarak, işe alım suratını yavaşlatma ve ileriye dönük makul profesyonel hizmetlere ödenen fiyatları düşürme kararı aldık” dedi.