Küresel piyasalar Powell’ın mesajlarıyla rahatladı

Küresel piyasalar Powell’ın mesajlarıyla rahatladı

Ağustos 3, 2022 Kapalı Yazar: admin

Fed Lideri Powell’ın ABD iktisadında resesyon olmadığını ve faiz artışlarının suratının bir noktada yavaşlayacağını söylemesinin akabinde Wall Street endeksleri yükseldi, ABD tahvil getirileri ile dolar düştü. S&P 500 endeksi günü yüzde 2,62 artışla tamamlarken, Nasdaq 100 yüzde 4,26 yükseldi.

Getiri eğrisi boyunca tahvillere gelen alımlarla ABD 10 yıllıkların getirisi bir orta 9 baz puan düşüşle yüzde 2,72’nin altına indi, daha sonra yüzde 2,78’den kapandı. Bloomberg Dolar Endeksi de yüzde 0,61 düşüşle 1.273 düzeyine geriledi.

Karar sonrası birinci süreç gününde Asya’da pay senedi endekslerinin büyük kısmı, ABD’deki hareketlere nazaran daha hudutlu da olsa, artıda. Hong Kong Hang Seng ise negatif ayrışıyor.

Fed açıklamaları sonrası petrol, altın ve Bitcoin de yükseldi. Brent petrolün varil fiyatı 107, ABD ham petrolün varil fiyatı da 98 doların üzerinde. Altının onsu Çarşamba günü yüzde 1 yükseldi ve 1.734 dolara çıktı. Bitcoin’in iki günlük yükselişi yüzde 10’u aştı.

“Resesyon yok” diyen Powell bir 75 baz puanlık artış sinyali verdi

ABD Merkez Bankası Fed, art geriye ikinci 75 baz puanlık faiz artışını gerçekleştirirken, Fed Lideri Jerome Powell iktisadın resesyonda olduğu spekülasyonlarını reddetti ve emsal büyüklükte bir adım daha atabileceklerini söyledi.

Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC), faiz karar metninde, “enflasyonu yüzde 2 amacına döndürmeye güçlü bir biçimde bağlı” olduğunu bildirdi ve “enflasyon risklerine son derece dikkat ettiği” tabirini yineledi.

FOMC, “hedef aralığında devam eden artışların uygun olacağını kestirim ettiğini” ve “hedeflerine ulaşmayı engelleyebilecek riskler ortaya çıkarsa siyasetini değiştirebileceğini” vurguladı.

Komite, “son harcama ve üretim göstergelerinin yumuşadığını” belirtti, fakat birebir vakitte işe alımların “son aylarda güçlü olduğuna ve işsizlik oranının düşük kaldığına” dikkat çekti.

Kararın açıklanmasının akabinde basın toplantısı düzenleyen Powell, bir sonraki toplantıda da “alışılmadık derecede büyük” bir artışın uygun olabileceğini fakat bunun, bugünden o vakte kadarki datalara bağlı olacağını belirtti.

Buna ek olarak Powell, bir sonraki faiz atılımının boyutu hakkında açık bir yönlendirme sunmak yerine toplantı bazında siyaset belirleyeceklerini söz etti. Powell, “Fed’in bir noktada faiz artış suratını yavaşlatacağını” da kelamlarına ekledi.

Ekonominin resesyonda olduğuna inanmadığını söyleyen Fed Lideri, “Talep hala güçlü ve iktisat bu yıl büyümeye devam etme yolunda” dedi. Kararın akabinde Fed’in faiz toplantılarına dayalı swaplar Fed faizlerinin yıl sonuna hakikat yüzde 3,3’te zirve yapacağını fiyatladı. Bu oran, son artışla gelinen yüzde 2,25-yüzde 2,50 bandından çok da uzak değil.