Küresel enerji dengesinde Rusya’dan yeni adım

Küresel enerji dengesinde Rusya’dan yeni adım

Temmuz 18, 2022 Kapalı Yazar: admin

ÇAĞLAR KUZLUKLUOĞLU BLOOMBERG HT – ARAŞTIRMA

Pandemi yılı 2020’nin akabinde 2021’de açılmalarla birlikte diğer bir boyutla gündemde tartısı öne çıkan güç konusu, Ukrayna’daki savaşla birlikte her ülke için kritik bir pozisyona geldi.

Rusya’ya karşı uygulanan yaptırımlar ve artan güç fiyatları ile paralelinde yaşanan arz dertleri ve iklim değişikliği olgusu, iktisatların seyri başta olmak üzere gündelik hayata da istikamet verir vaziyette.

Pandemi öncesinde de dünyada bilhassa ticaret rotaları ve güç sınırları, farklı ülke ve ülke kümeleri ekseninde uzun yıllardır stratejik manada değerli tartışmalara neden olmaktaydı. Bilhassa 2008 krizinin akabinde gelişen ülkelerin global ekonomik aktivitenin canlanmasında üstlendiği durumda, güç tedariği belirleyici role sahip oldu.

Yeni sınırın ismi “Sibirya’nın Gücü-2” olacak

2022’nin yarısı geride kalırken savaş nedeniyle bilhassa Avrupa’nın güçte Rusya’ya bağımlılığı öne çıktı. Güç emtiasında rekorların görüldüğü vakit dilimini takiben yaşanan gelişmeler ekseninde, global büyümeye dair tasalarla bu sefer düşüşlerin olduğu bir süreç başladı. Moğolistan Başbakanı Luvsannamsrai’den ise değerli bir açıklama geldi. Başbakan Oyun-Erdene Luvsannamsrai, Rusya’dan Çin’e uzanacak ikinci bir doğalgaz boru sınırının 2024’te başlayacağını ve sınırın Moğolistan’ndan geçmesini beklediklerini açıkladı. Bir basın kuruluşuna verdiği demeçte, doğalgaz boru sınırına “Sibirya’nın Gücü-2” ismi verileceğini belirten başbakan, fizibilite çalışmalarının tamamlandığını da lisana getirdi. Rusya’ya ait yaptırımların kelam konusu olduğu 2022’de Çin’in Rusya’dan petrol ithalatı birinci 6 aylık süreçte yüzde 60’ın üzerinde artış gösterdi. 2022’nin başlarında da Moğolistan Başbakan Yardımcısı Sainbuyan Amarsaikhan, projenin 2027-2028 yıllarında tamamlanacağını belirten açıklamalarda bulunmuştu.

2019 yılında Rus gazını Çin’e ileten “Sibirya’nın Gücü” isimli doğalgaz boru sınırı devreye alınmıştı. 50 milyar euroluk maliyeti ile bu proje tarihteki en maliyetli boru sınırı olarak kayıtlara geçmişti.