Kurbağaların 45 milyon yıllık gizemli “cinsel vefat tuzağı”

Kurbağaların 45 milyon yıllık gizemli “cinsel vefat tuzağı”

Temmuz 10, 2022 Kapalı Yazar: admin

Kurbağa seks vefat tuzağı” çok garip bir isimlendirme üzere gözükse de, 45 milyon yıl evvel Almanya’daki bir bataklıkta gerçekleşen olayı hakikat bir formda tanımlıyor.

Eski bir kömür alanı olan bu bölge, timsahlardan kara kurbağalarına ve yüzlerce kurbağaya kadar uzanan pek çok farklı fosili içeriyor. Bir araştırma takımı, neden bu bölgede bu kadar fazla kurbağanın öldüğünün gizemini çözmeye çalıştı. İrlanda’daki University College Cork (UCC) bilim insanları tarafından yönetilen bir grup, fosiller üzerindeki araştırmalarını bu hafta Papers in Palaeontology mecmuasında yayınladı.

Daha evvelki araştırmalar, kurbağa ölümlerinin sebebi olarak oksijenin tükenmesi yahut göllerin kurumasını öneriyordu lakin amfibilerin kemikleri biraz daha farklı bir öykü anlatıyor.

Başyazar Daniel Falk’ın Çarşamba günü bir UCC açıklamasında söylediğine nazaran fosil kurbağalar öldükleri sırada epey sağlıklı gözüküyorlar ve kemiklerinde avcılara yahut leşçilere yönelik rastgele bir işaret bulunmuyor.

Fosilleşen hayvanlar, vaktini karada geçiren ve yalnızca çiftleşme için suya giren bir kurbağa tipiydi. Araştırmacılar, kurbağaların mevti için tek mantıklı açıklamanın çiftleşme sırasında olduğuna karar verdi. Bu olay, çiftleşme sırasında dişilerin erkeklerin altında boğulması ile bazen çağdaş kurbağalarda da görülebiliyor. UCC paleontoloğu ve araştırmanın ortak muharriri Maria McNamara, bu eski kurbağaların günümüz ile kimi kontakları oluşturmaya yardımcı olabileceğini söylüyor.

Diğer alanlardaki fosil kurbağalarda da benzeri özellikler görüldüğünü söyleyen McNamara, bu durumun kurbağaların çiftleşme davranışlarının çok eski olduğunu ve en azından 45 milyon yıldır devam ettiğini önerdiğini belirtiyor.