28 C
İstanbul
8 Ağustos 2020 Cumartesi 13:53
Ana Sayfa Kültür & Sanat Türkiye’nin ilk Atatürk heykeli ‘anıt eser’ olarak tescillendi

Türkiye’nin ilk Atatürk heykeli ‘anıt eser’ olarak tescillendi

İstanbul Sarayburnu’ndaki Türkiye’nin ilk anıt heykeli ve ilk Mustafa Kemal Atatürk Anıtı, İBB Meclisi’nde oybirliği ile “tarihi ve sanat değeri olan anıt eser” olarak tescillendi. Anıta ilişkin 2018 yılında koruma kurulu tarafından alınan tescil kararı, 2 yıl sonra planlara işlenmiş oldu.

Sarayburnu Atatürk Anıtı, İstanbul Belediyesi tarafından 95 yıl önce Avusturyalı heykeltıraş Heinrich Krippel’e yaptırıldı. Türkiye’nin ilk anıt heykeli ve dikilen ilk Mustafa Kemal Atatürk anıtı olan eser, 1926 yılında tamamlanarak açıldı.

Foto: Sözcü / Sık sık bakımsız hali ile gündeme gelen heykel için İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, göreve gelince temizlik için özel ekip kurdurmuş ve çevresiyle ilgili de düzenleme yapılacağını açıklamıştı.

TESCİL KARARI PLANA İŞLENDİ

Atatürk heykelinin durumu İBB Meclisi’nin 14 Temmuz 2020 tarihli oturumunda da gündeme geldi. Teklifte, İstanbul 4 Numaralı Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu’nun 2018 tarihli kararı ile anıtın “korunması gerekli, tescilli arkeolojik-tarihi sanat değeri olan anıt eser yapı” olarak tescil edildiği hatırlatıldı.

Mustafa Kemal Atatürk anıtının tescilinin planlara işlenmesi için Fatih Belediye Meclisi’nin 5 Eylül 2019’da aldığı karar, gereğinin yapılması için İBB’ye gönderildi. İBB Meclisi’nde, anıtın yer aldığı parselin imar planlarındaki “parklar ve dinleme alanı” fonksiyonuna, kurul kararı doğrultusunda tescil taraması eklendi. Karar oybirliği ile kabul edildi.

“KENTSEL SİMGE ÖZELLİĞİ TAŞIYOR”

21 Şubat 2018 tarihli kurul kararında “Sarayburnu Parkı içinde bulunan Mustafa Kemal Atatürk heykelinin bulunduğu alan ve etrafındaki kentsel doku ve etkileşimi çerçevesinde taşınmaz kültür varlığı niteliği kazanmış olan anıtın çevresiyle birlikte kentsel bir simge özelliği taşıması nedeniyle ‘korunması gerekli, tescilli arkeolojik-tarihi sanat değeri olan anıt eser yapı’ taramasının işlenmesine yönelik koruma amaçlı imar planı değişikliğinin ilgili belediyesinden istenmesine karar verildi” deniliyor. Kararda anıtın koruma grubu “1” olarak belirlendi.

Kaynak

Microsoft’tan dev hamle! TikTok’u satın almaya hazırlanıyor

ABD'nin önde gelen teknoloji firmalarından Microsoft'un, Çinli ByteDance şirketine ait TikTok uygulamasını satın almak üzere görüşmelerde bulunduğu belirtildi.

Kentteki vaka artışının sebebini açıklayan Valilik taziye ziyaretlerini yasakladı

Konya Valiliği yapılan tespitlerde corona virüsü vaka sayılarının daha çok taziye ziyaretlerinden kaynaklı olduğunu belirterek evlerde ve açık alanlarda taziye ziyaretlerinin yasaklandığını duyurdu. Cami hoparlörü, belediye ekipleri ve kolluk güçleri tarafından tüm kentte anonslar yapılacak.

Sosyal medyaya sansür getiren düzenleme AYM yolunda: ‘AKP Anayasa’yı çiğniyor’

CHP, sosyal medyaya sınırlandırmalar getiren düzenlemeyi Anayasa Mahkemesi’ne taşımaya hazırlanıyor. Düzenlemeye tepki gösteren Anayasa Profesörü ve CHP Milletvekili Kaboğlu “Sosyal medyada sınırlama ve yasaklar, Anayasa’ya açıkça aykırıdır” dedi.

İzmir’de iş yerinde çıkan ve bitişikteki dükkanlara sıçrayan yangın söndürüldü

İzmir'in Konak ilçesinde, kozmetik satışı yapılan iş yerinde çıkan ve daha sonra yandaki dükkanlara sıçrayan yangın söndürüldü

Twitter’ı hackleyen kişi 17 yaşındaymış

15 Temmuz günü Twitter siber korsanlarının saldırısına uğramış ve eski ABD Başkanı Barack Obama, Microsoft'un kurucusu Bill Gates, SpaceX'in kurucu Elon Musk ve ABD'de Demokrat Parti'nin başkan adayı Joe Biden gibi isimlerin hesapları ele geçirilmişti. Yapılan soruşturma sonucunda Florida eyaletindeki Tampa şehrinde yaşayan 17 yaşındaki bir genç tutuklandı.

‘TTB açıkladıktan sonra Sağlık Bakanlığı bu verileri ortadan yok etti’

Sağlık Bakanlığı'nın Kovid-19 verilerini açıkladığı tablosunda değişikliği gitmesi tepkilere neden oldu. Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi Başkanı Prof. Dr. Sinan Adıyaman,