19.7 C
İstanbul
20 Eylül 2020 Pazar 06:42
Ana Sayfa Kültür & Sanat İkinci dalgaya karşı 12 kural

İkinci dalgaya karşı 12 kural

İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Osman Erk anlattı. ‘Tedbiri bırakırsak birincisinden daha ağır bir tabloyla karşı karşıya kalabiliriz’ uyarısı yapan Erk, 12 önemli kuralı sıraladı.

Yeni normalleşme sürecinde alınması gereken 4 ana önlem var. Dar, kapalı, havasız mekanlardan uzak durulacak; sosyal mesafeye uyulacak; maske takılacak ve eller gerektiğinde yıkanacak. Bu önlemlere uyulduğu takdirde virüsün bulaşma olasılığı neredeyse yüzde 100 oranında engellenmiş oluyor. Aşısı ve ilacı bulunmayan Covid-19’a karşı herkesin rahatlıkla uygulayabileceği basit önlemler var.

Prof. Dr. Osman Erk

İşte hastalığa karşı dikkat edilmesi gereken kurallar…

BUNLARI UYGULAYIN

1 – Kapalı, dar, havasız, klimalı ortamlardan uzak dur. AVM’ler ve süpermarketlerde çok kısa süre zaman harca, özellikle dikkatli ol.

2 – Söz, nişan, düğün, taziye, asker uğurlama gibi sosyal faaliyetlere katılacaksan önlemlere özellikle uy.

3 – Sarılma, öpüşme, kucaklaşma gibi yakın teması gerektiren alışkanlıklardan uzak dur.

MASKEYİ DOĞRU TAKIN

4 – Ağız ve burnu açıkta bırakacak şekilde maske takma, maskeyi cebine sokma, çenene indirme. Maskesiz hatta siperlik kullanmadan toplu taşıma araçlarına binme. Aynı önlemleri kalabalık minibüs yolculuklarında da uygula. Araçtan iner inmez ellerini dezenfekte et.

5 – Sinema, tiyatro, konser gibi kapalı mekanlarda yapılacak etkinliklerden uzak dur, açık hava etkinliklerini tercih et.

6 – Havuza girme; gireceksen duş al, bone ve gözlük tak, havuza girerken ve çıktığında hijyen kurallarına dikkat et.

ASANSÖR KULLANMAYIN

7 – Asansör ve yürüyen merdivenleri kullanma, kullanacaksan herhangi bir yere temas etme.

8 – Umumi tuvaletleri kullanmamaya çalış, kullanacaksan ellerini herhangi bir yüzeyle direkt temas ettirme; klozeti kapat, sifonu çek. Ellerini yıka.

UYKUSUZ KALMAYIN

9 – Spor yaparken maske takma; açık alanlarda spor yap; diğer insanlarla aranda 8 metre mesafe olsun.

10 – Bağışıklığını güçlü tutmak istiyorsan sigara ve alkol kullanma.

Basit şeker, tatlılar, unlu gıdalar, işlenmiş sıvı yağlar, fazla endüstriyel hayvansal gıdalar, kolalı içecekler bağışıklık sistemini zayıflatır, asla tüketme.

Sakın uykusuz kalma; her gün yeterli ve kaliteli uyumaya çalış.

Kaynak

İtalya Serie A’da 2020-2021 sezonu başladı

İtalya Birinci Futbol Ligi’nde (Serie A) 2020-2021 sezonu, bugün oynanan ilk hafta maçlarıyla başladı.

AKP’den ‘Külliyede 1 gün geçirme’ vaadiyle üye kaydı

Rize Çayeli’nde AKP İlçe Başkanlığı, üye sayısını artırmak için kampanya başlattı. AKP’liler yerel basına verdikleri ilanlarda, vatandaşa “Üye olun külliyede 1 gün geçirme fırsatını yakalayın” vaadinde bulundu.

ABD, İran’a yönelik BM yaptırımlarını yeniden yürürlüğe soktu

ABD yönetimi, İran ile yapılan nükleer anlaşma kapsamında BMG tarafından kaldırılan yaptırımları yeniden yürürlüğe soktuğunu açıkladı

Farah Zeynep Abdullah: Geçiştirdiğim pek çok şeyin şiddet olduğunu yeni yeni fark ediyorum

Oyuncu Farah Zeynep Abdullah, Hürriyet'ten Hakan Gence'ye konuştu...İşte o röportaj:

Akdeniz medeniyetinin dışında kalmanın bedeli ağır oluyor

“Mavi vatan” kavramının isim babası Emekli Tümamiral Cem Gürdeniz, “AB-ABD, Türkiye'nin okyanuslardaki zenginliklerden yararlanmasını engellemek istiyor” diyor. ABD ve Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin oluşturduğu Atlantik...

‘Vaka artışından tatil kredileriyle sahillere, tüketici kredileriyle sokaklara akın etmesi teşvik edilen halk mı sorumlu?’

Karaalioğlu: Yeni tedbirler vatandaşı suçlayarak, “Biz iyiydik ama siz işi batırdınız” öfkesiyle alınacaksa işe yaramayacaktır.