Kanada Merkez Bankası’ndan beklentilerin üzerinde faiz artışı

Kanada Merkez Bankası’ndan beklentilerin üzerinde faiz artışı

Temmuz 13, 2022 Kapalı Yazar: admin

Kanada Merkez Bankası, 40 yılın en yüksek enflasyonunun kalıcı olmasını engelleme gayretlerini desteklemek ismine faizleri süpriz bir kararla 100 baz puan artırdı.

Bankanın başındaki isim Tiff Macklem, Çarşamba günü Ottawa’da yapılan açıklamayla siyaset faizinin yüzde 2,5’a yükseltildiğini kaydederken artışların devam edebileceği konusunda ihtarda bulundu. Piyasa ve ekonomistler 75 baz puanlık artış beklerken 100 baz puan 1998’den beri en büyük artış olarak kayıtlara geçti.

Beklenmedik artış kararının, önemli ekonomik meselelere yol açma riskine karşın yetkililerin yükselen enflasyondan ne kadar korktuklarına dair kıymetli bir işaret olduğu belirtiliyor.

Yetkililer, siyaset açıklamasında, “Ekonomide açıkça görülen çok talep, yüksek enflasyon ve genişleme ve daha fazla işletme ve tüketicinin yüksek enflasyonun daha uzun mühlet devam etmesini beklemesiyle, İdare Kurulu daha yüksek faiz oranlarına giden yolu önden yüklemeye karar verdi” dedi.

Politika yapıcılar, agresif faiz artışını açıklamak için, “aşırı talebin net bir biçimde görüldüğü” yüksek ve genişleyen tüketici fiyat artışları ve artan enflasyon beklentileri olan bir iktisada atıfta bulundular. Yetkililer, faiz oranlarını daha da artırmaya devam etmeyi beklediklerini ve enflasyonu amaç düzeye geri getirme konusunda “kararlı” davranacaklarını söylediler.

Yine de, siyaset yapıcılar, önden yükleme oranlarının, gelecekte artan enflasyon beklentilerinin peşine düşme muhtaçlığını azaltarak, aslında uzun vadede ekonomik ziyanı sınırlayacağına inandıklarını belirttiler.

Bankadan yapılan açıklamada, enflasyonun fiyat ve fiyat belirleme beklentilerine yerleşmesi halinde, “fiyat istikrarını sağlamanın ekonomik maliyetinin daha yüksek olacağı” belirtildi.

100 baz puanlık artış, Nisan ve Haziran aylarında arka arda yapılan yarım puanlık artışları takip ederek mevcut sıkılaştırma eforunu şimdiye kadarki en agresif eforlardan biri haline getirdi. Çarşamba günkü kayda kıymet derecede büyük artış, oranları, borçlanma maliyetlerinin ne teşvik edici ne de kısıtlayıcı olmadığı nötr aralığa getiriyor.

Karardan evvel gecelik swap ticareti, yılsonuna kadar en az yüzde 3,5 siyaset faiziyle fiyatlanıyordu.

Tamamlayıcı para siyaseti raporunda, yetkililer, bu yılın orta çeyreğinde fiyat baskılarının yüzde 8 civarında gerçekleştiğini görerek, kısa vadeli enflasyon iddialarını tekrar yükselttiler. Buna nazaran enflasyon bu yılın sonunda yüzde 7,5’e düşecek ve 2024’ün sonuna kadar yüzde 2 gayesine geri dönmeyecek.

Politika yapıcılar ayrıyeten Kanada iktisadına ait görünümlerini de düşürdüler. Global büyümenin ılımlılaşması ve daha sıkı para siyasetinin aktiviteyi etkilemesiyle, gayri safi yurtiçi hasılanın bu yıl yüzde 3,5 ve 2023’te sırasıyla yüzde 4,2 ve yüzde 3,2’den yüzde 1,8’e düştüğünü öngörüyorlar.

Banka, enflasyonun yüzde 2’lik amaçlarının “çok üzerinde” kalması durumunda durumun daha mümkün hale geldiğini söyleyerek, “kendi kendini güçlendiren bir fiyat artışı ve fiyat sarmalının” ortaya çıkabileceği yeni bir risk senaryosunun tahlilini ekledi.

Raporun bir ekinde, banka geçen yıl boyunca enflasyon iddiasında kusurlar olduğunu kabul etti. Yanlışları öncelikle global faktörlere bağladı, lakin birebir vakitte lokal konut maliyetlerini de gösterdi.

Banka, emlak faaliyetinin pandemi sırasında “sürdürülemez bir hız” olarak tanımladığı şeyden değerli ölçüde zayıfladığını söyledi. Faiz oranları yükseldikçe hem konut süreçlerinin hem de fiyatların 2023 yılına kadar düşmesini bekliyor.