Kale Grubu’ndan 1 milyar liralık yatırım

Kale Grubu’ndan 1 milyar liralık yatırım

Ağustos 2, 2022 Kapalı Yazar: admin

Çanakkale Kümesi’nin 65. yıl kuruluş yıl dönümleri nedeniyle düzenlenen etkinlikler kapsamında yapılan temel atma merasimine Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank da katıldı.

Üretim, altyapı, eser, pazarlama ve dağıtım konusunda sürdürülebilir olmak için yanlışsız yatırımlar yaptıklarını lisana getiren Kale Kümesi CEO’su Zeynep Bodur Okyay, istihdam ve sürdürülebilir gelişim temelli insan kaynakları siyasetimizden ödün vermediklerini lisana getirdi.

DNA’sında sanayicilik olan bir küme olduklarının altını çizen Okyay, “Bu seneye 100’üncü yılını kutlayacağımız cumhuriyetimizin en büyük kazanımlarımdan biri de Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün isteğine uyarak, bu topraklarda kazanılan büyük zaferi, ekonomik zaferle de taçlandırmak için 65 yıldır birinci gün üzere çalışıyoruz; katma kıymet yaratmak, en değerli önceliğimiz.” diye konuştu.

550 milyon liralık yatırım

Okyay, 65 yıl evvel Çan’a bir fidan diktiklerini ve bugün 17 şirket, 6 bine yakın çalışan, 6 milyar liraya yaklaşan ciro, bin 300’e yakın tedarikçi, 250’yi aşkın münhasır bayi, 15 bin satış noktası ve 100’ü aşkın ülkeye ihracatı olan bir sanayi devine dönüştüklerini de kelamlarına ekledi.

Temeli atılan Granit Slab fabrikasına, üç etaplık bir yatırımın birinci kademesi olan bu kelam konusu fabkrikaya yaklaşık 550 milyon lira yatırım yapılacak. Devamında gelecek yatırımlarla birlikte toplam fiyatın 1 milyar liraya ulaşması hedefleniyor. Faaliyete geçtiğinde yıllık 1,5 milyon metrekare üretim yapılacak bu fabrikada ek 70 kişi istihdam edilecek.

Varank: Seramikte birinci akla gelen ülke Türkiye olacak

Granit Slab Fabrikası Temel Atma Töreni’nde konuşan Varank, kimi markaların özel olduğunu, Kale Kümesinin da Türkiye’nin yüz akı şirketleri ortasında yer aldığını söyledi.

Anadolu’nun neresine giderseniz gidin, seramik karo ve fayans eserleri için “kalebodur” isminin kullanıldığını belirten Varank,”Bugün dünyada seramik bölümünde birinci akla gelen ülke İtalya’ysa bundan sonra seramikte birinci akla gelen ülke Türkiye olacak. Şayet vitrifiyede bugün dünyada birinci akla gelen ülke Almanya’ysa bundan sonra emin olun birinci akla gelen ülke Türkiye olacak.” dedi.

Grubun yaptığı üretimin 100’den fazla ülkeye de ihraç edildiğini lisana getiren Bakan Varank, Türk endüstrisi için rol model olabilecek bir büyüme kıssası gördüklerini belirtti.