Japonya’da çekirdek enflasyon yükseldi

Japonya’da çekirdek enflasyon yükseldi

Temmuz 30, 2022 Kapalı Yazar: admin

Japonya’da kritik enflasyon göstergesi Haziran’da yükseliş kaydederek Japonya Merkez Bankası üzerinde yeni bir baskı ögesi oldu.

Ülkede besin hariç tüketici fiyatları Haziran’da yıllık yüzde 2,2 arttı. Mayıs ayında bu oran yüzde 2,1 olarak kaydedilmişti. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin iddiası Haziran’da yüzde 2,2’lik bir yıllık artış gerçekleşmesi istikametindeydi.

Enerji ve besin hariç enflasyon birebir periyotta yüzde 1’e yükselerek, yüzde 0,9’luk beklentinin üzerinde gerçekleşti.

Manşet enflasyon ise yüzde 2,4’e geriledi.

Japonya Merkez Bankası duruşunu korumuştu

Japonya Merkez Bankası (BoJ) global merkez bankalarından ayrışan para siyaseti duruşuna devam etti.

Japonya’da enflasyon artan yakıt ve emtia maliyetleri nedeniyle yüzde 2 amacının üzerine çıkarken, BoJ, global büyümedeki yavaşlamanın ekonomik görünüme gölge düşürmesiyle iktisada verdiği takviyesi geri çekmek için çabuk etmediğini tekrarladı.

BoJ para siyaseti kararının akabinde yaptığı açıklamada “Japonya iktisadına yönelik belirsizlik çok yüksek. Mali piyasa ve Döviz piyasası hareketlerine ve bunların iktisat ve fiyatlar üzerindeki tesirlerine karşı dikkatli olmalıyız” dedi.

BoJ’un faiz toplantısının akabinde yapılan açıklamada, gösterge faiz oranının yüzde -0,10 olarak kalmasına karar verildiği belirtildi. Piyasa beklentisi de faizlerin değişmeyeceği istikametindeydi.