James Webb Uzay Teleskobu uzak bir gezegende su keşfetti

James Webb Uzay Teleskobu uzak bir gezegende su keşfetti

Temmuz 15, 2022 Kapalı Yazar: admin

HANDE BERKTAN

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi’nin (NASA)’nın denetiminde olduğu James Webb Uzay Teleskobu’ndan gelen datalar ortasında yalnızca renkli fotoğraflar yoktu. James Webb, uzak bir gezegenin sisli atmosferinin ayrıntılı bir fotoğrafını çekti. WASP-96 isimli bir gezegeni çevreleyen atmosferde, bulutların ve pusların ispatlarıyla birlikte var olan suyun net bir fotoğrafını yakaladı.

Gündem Teknoloji programına konuk olan TUA Uzay Bilimleri Daire Lideri Prof.Dr.İbrahim Küçük gelen birinci manzaralara dair “Astrofizik alanında değerli bilgiler elde ettik. Kainatın yaşının 13.8 milyar ışık yılı olduğunu biliyoruz ve biz şu an 13.1 milyar ışık yılına bakıyoruz. Yani 700, 800 milyonluk yaşa bakıyoruz. Teknolojinin bilimi destekleyecek halde nereye geldiğinin göstergesi. Müşahedeler, kuramların gerçekleşmesinde değerli. Buradaki galaksiler toz formunda. Öte gezegen araştırmasıyla ilgili değerli haberler geldi. Bilhassa astro fizik teorilerinin kanıtlanmasının sağlayacak kıymetli bilgiler mevcut..BigBang çok kısa mühlet sonrasına baktık.

Bizim ki üzere yıldızı olan bir gezegen, WASP-96 gezegenini gördük. Bu gezegen dünyadan çok büyük bir gezegen, 1150 ışık yılı uzaklıkta ve atmosferinde su bulundu. NASA’nın James Webb Uzay Teleskobu, Güneş gibisi uzak bir yıldızın yörüngesinde dönen sıcak, kabarık gaz devi olan WASP-96 isimli bir gezegeni çevreleyen atmosferde, suyun besbelli bir fotoğrafını yakaladı.Hubble Uzay Teleskobu’ndan çok daha bedelli ve net imajları kısa bir müddette elde ettik.Türkiye Uzay Ajansı olarak tüm bu çalışmaların takipçisiyiz.” açıklamasını yaptı.

Hubble Uzay Teleskobu, son yirmi yılda çok sayıda ötegezegen atmosferini tahlil etmiş ve 2013’te birinci net su tespitini yakalamış olsa da Webb’in süratli gelen ve daha detaylı olan müşahedesi, Dünya’nın ötesinde potansiyel olarak yaşanabilir gezegenleri keşfetme arayışında değerli bir gelişme.