İtalya’da erken seçim ufukta

İtalya’da erken seçim ufukta

Temmuz 30, 2022 Kapalı Yazar: admin

İtalya’da Başbakan Mario Draghi liderliğindeki geniş iştirakli hükümet, üç kıymetli siyasi partinin itimat oylamasında takviye vermemesi üzerine düşme riskiyle karşı karşıya kaldı.

Draghi’nin bir defa daha istifasını sunmasına kesin gözüyle bakılırken, Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella yeni hükümet kurulması için parlamentoda çoğunluk sağlamaya çalışsa da, en mümkün sonuç sonbaharda yapılacak erken seçimler üzere görünüyor.

Draghi hükümeti, 95 senatörün lehte ve 28’inin aleyhte oyu ile çarşamba günü geç saatlerde gerçekleşen oylamada itimat oyu kazansa da merkez sağ Lig ve Forza Italia ile Beş Yıldız Hareketi oylamaya katılmadı. M5S zati daha evvel hükümetten dayanağını çekmişti.

Draghi, koalisyonun kilit ortaklarından Beş Yıldız Hareketi’nin ekonomik yardım paketi oylamasını boykot etmesi üzerine geçen hafta istifasını sunmuş lakin Mattarella kabul etmemişti. Draghi çarşamba günü parlamentoda partilerden ıslahatları desteklemelerini istemiş, koalisyonun tekrar inşa edilebileceği iletisini vermişti.

Ancak üç partinin dayanağını çekmesi ile bu umutlar güzelce azalmış durumda. İtalyan pay ve tahvil vadelileri bu haberin akabinde bedel kaybetti.

Bloomberg Intelligence (BI), siyasi çalkantının yatırımcıları daha da huzursuz edeceği ve AMB üzerinde yeni kriz aracını bir an önce uygulamaya sokma konusunda baskıyı artıracağını öngördü.