İtalya’da Draghi’den piyasaları rahatlatan ‘koalisyon’ açıklaması

İtalya’da Draghi’den piyasaları rahatlatan ‘koalisyon’ açıklaması

Temmuz 20, 2022 Kapalı Yazar: admin

İtalya’daki siyasi krizde tansiyon Başbakan Mario Draghi’nin parlamentodaki yeni açıklamalarıyla düştü.

Başbakan Draghi, konuşmasında koalisyonun yine inşa edilebileceğini söyledi. Draghi’nin kelamları istifa edip, ülkeyi siyasi krize sokacağı tarafındaki beklentilerin azalmasına neden oldu. Başbakan Draghi’nin konuşmasının akabinde İtalyan tahvilleri ralli yaptı.

Koalisyon ortaklarından 5 Yıldız Hareketi’nin (M5S), 14 Temmuz’da parlamentodaki bir oylamada hükümetin sunduğu ekonomik yardım paketine takviye vermemesiyle başlayan krizde Draghi istifasını vermiş, ancak Cumhurbaşkanı Mattarella istifayı kabul etmemişti.

Koalisyonun ortaklarından sağ partiler Forza Italia ve Lig’in önderleri bir ortaya gelerek ortak bir karar aldı. Forza Italia başkanı Silvio Berlusconi ve Lig Partisi başkanı Matteo Salvini, mevcut hükümetin, krizi başlatan M5S ile yola devam etmemesi konusunda anlaştı.

Başkent Roma dahil Milano, Floransa üzere büyük kentlerin de olduğu bin kadar belediye liderinden Draghi’ye vazifede kalması tarafında davet yapıldı. Öbür yandan Milano üzere ülkenin pek çok kentinde Draghi’ye dayanak şovları düzenlendi.

Mario Draghi liderliğindeki geniş iştirakli koalisyon hükümeti, Kovid-19 salgının yol açtığı sıhhat ve ekonomik kriz şartlarında ulusal birlik hükümeti olarak 13 Şubat 2021’de vazifeye gelmişti. Draghi hükümetine İtalyan parlamentosunda temsil edilen 10 siyasi parti dayanak veriyordu.