İtalya erken seçime gidiyor

İtalya erken seçime gidiyor

Temmuz 30, 2022 Kapalı Yazar: admin

Koalisyonda yer alan 3 partinin dayanağını çekmesi üzerine Başbakan Draghi’nin istifasını kabul eden Cumhurbaşkanı Mattarella, hükümet krizine tahlil bulmak için parlamentonun üst kanadı Senato Lideri Maria Elisabetta Alberti Casellati ve alt kanat Temsilciler Meclisi Lideri Roberto Fico ile farklı başka görüştü.

Cumhurbaşkanı Mattarella, parlamento liderleriyle görüşmelerinin akabinde cumhurbaşkanlığı sarayı Quirinale’de yaptığı basın açıklamasında, anayasada belirtildiği üzere 70 gün içinde tekrar seçimlere gidilmesi için parlamentonun alt ve üst kanatlarının feshine ait kararnameyi imzaladığını söyledi.

Parlamentonun vaktinden evvel feshedilmesini, yapılması gereken en son seçenek olarak tanımlayan Mattarella, “Ancak, ortaya çıkan siyasi durum bu karara yol açmıştır.” dedi.

Senato’da dün Draghi hükümeti üzerine yapılan tartışmaları hatırlatan Mattarella, “Dün Senato’da yapılan tartışmalar ve oylama, hükümete parlamento seviyesinde takviyenin kalmadığını ve parlamento çoğunluğuna sahip yeni bir hükümet kurulma mümkünlüğünü açıkça ortaya koydu. Bu durum, parlamentonun feshini kaçınılmaz kıldı.” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı, son 18 aydır hükümete liderlik eden Mario Draghi’ye de yaptığı işlerden dolayı teşekkür ederken, Draghi hükümetinin yeni hükümet kuruluncaya kadar seçimlerin gerçekleşmesi de olmak üzere vatandaşların gereksinimlerini karşılayacak biçimde vazife yapacağını söz etti.

Mattarella, ekonomik ve toplumsal krizin yaşandığı bu periyotta maliyet artışının yol açtığı enflasyon artışının tesirlerine karşı gerekli müdahalelerin gecikmeden yapılmasını hatırlatma misyonu olduğunun da altını çizdi.

Seçim tarihi aşikâr oldu

Cumhurbaşkanı Mattarella’nın parlamentoyu fesih kararnamesini imzalamasının akabinde Başbakan Draghi, seçim tarihini belirlemek üzere bakanlar şurasını topladı.

İtalyan ANSA ajansının başbakanlık kaynaklarına dayandırdığı haberine nazaran, bakanlar konseyi, genel seçimlerin 25 Eylül’de yapılmasını kararlaştırdı.

1946’dan bu yana cumhuriyetle yönetilen ülkede o tarihten bu yana genel seçimlerin birinci kez sonbaharda yapılacağı kaydedildi.

Cumhurbaşkanı’nın parlamentoyu fesheden, münasebetiyle 18. yasama devrini sonlandıran kararıyla ülkede seçim kampanyası devri de resmen başladı. Ülkede erken seçim kararı alınmasaydı, genel seçimlerin 2023’ün birinci aylarında yapılması gerekiyordu.

Anketlerde çok sağcı İtalya’nın Kardeşleri Partisi önde görünüyor

SWG araştırma şirketinin 18 Temmuz’da açıkladığı son kamuoyu araştırmasına nazaran, çok sağcı Giorgia Meloni liderliğindeki İtalya’nın Kardeşleri Partisi (FdI), yüzde 23,8 ile birinci sırada, yüzde 22,1’lik oranla merkez solun çatı partisi Demokratik Parti (PD) ikinci sırada yer alıyor.

Sağ partilerden Lig’in oyu yüzde 14, 5 Yıldız Hareketi’nin (M5S) oyu ise yüzde 11,2 olarak kaydedildi.

Merkez sağ ittifak içinde yer alan eski Başbakan Silvio Berlusconi’nin partisi Forza Italia’nın (FI) oyu ise yüzde 7,4.

İtalyan basınında çıkan haber ve yorumlarda, son kamuoyu yoklamalarına nazaran, FdI, Lig ve FI’nin oluşturduğu merkez sağ ittifakın seçimleri kazanıp iktidar olma talihinin yüksek olduğu tabir edildi.

Son hükümet krizi nasıl gelişti?

Mario Draghi liderliğindeki geniş iştirakli koalisyon hükümeti, Kovid-19 salgınının yol açtığı sıhhat ve ekonomik kriz şartlarında ulusal birlik hükümeti olarak 13 Şubat 2021’de vazifeye gelmişti. Draghi hükümetine, İtalyan parlamentosunda temsil edilen 10 siyasi parti takviye veriyordu.

Draghi hükümetini istifaya götüren siyasi kriz, koalisyon ortaklarından M5S’nin, 14 Temmuz’da parlamentoda bir oylamada, hükümetin sunduğu ekonomik yardım paketine dayanak vermemesiyle başlamıştı.

M5S’nin hali üzerine Başbakan Draghi’nin istifasını vermek üzere Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella’ya gitmiş lakin Cumhurbaşkanı, Draghi’nin istifasını kabul etmeyerek, kendisinden hükümet kriziyle ilgili Senato ve Temsilciler Meclisi’ne bilgi vermesini istemişti.

Başbakan Draghi, dün Senato’da yaptığı konuşmada, “Eğer hala bir ortada kalmak istiyorsak, bunun tek yolu hükümet muahedesini hamasetle, fedakarlıkla ve güvenilirlikle sıfırdan yine inşa etmektir” sözlerini kullanarak, ulusal birlik koalisyonu ismiyle andığı hükümetini canlandırmaya çalışmıştı.

Senato’daki görüşmeler sırasında M5S’ye ek olarak sağ partiler FI ve Lig de kesimi oldukları Draghi hükümetine yönelik itimat oylamasına katılmayacaklarını açıklamıştı.

Senato’da dün akşam yapılan oylamada, Draghi hükümeti kıl hissesi güvenoyu almış lakin koalisyonun üç büyük partisi oylamaya katılmamıştı. Bunun üzerine Draghi, geçen hafta sunduğu istifasını, bu sabah Cumhurbaşkanı Mattarella’ya giderek tekrar vermiş ve istifası da kabul edilmişti.

Draghi hükümeti, 2018’deki seçimlerle oluşan 18. yasama periyodunda misyon yapıp, olağan mühletini tamamlayamadan düşen 3. hükümet olmuştu.