İtalya Başbakanı Draghi: Rus gazına olan bağımlılığımız büyük ölçüde azaldı

İtalya Başbakanı Draghi: Rus gazına olan bağımlılığımız büyük ölçüde azaldı

Temmuz 13, 2022 Kapalı Yazar: admin

Başbakan Draghi, kendisinin daha evvel Avrupa Merkez Bankası Başkanlığı yapmış olmasına atıfta bulunarak, “Bu çeşit tertiplerde başbakanlardan genelde daha hafif ve alışılmışın dışında bir konuşma beklenir. Siz, eski bir merkez bankacısı ile yeterli başladınız.” sözleriyle espri yaptı.

Farklı krizlerden geçtiklerini belirten Draghi, “Ukrayna’daki vahim Rus işgali, güç maliyetlerindeki artış, enflasyonun geri dönüşü… Lakin bu türlü bir anda İtalya güçlü bir ülke olmaya devam ediyor.” dedi.

Rusya’nın Ukrayna’ya karşı 24 Şubat’ta başlattığı savaş sonrasında İtalya’nın giriştiği güç kaynaklarını çeşitlendirme arayışına da değinen Draghi, şunları kaydetti:

“İtalya’nın, Rus gazına olan bağımlılığı büyük ölçüde azaldı. Geçen yıl bu periyotta ithal edilen gaz yüzde 45 iken, bu yıl şu anda yüzde 25. Tedarikler yolunda gidiyor, stoklar artıyor. Bu değerli zira, bir bakıma, savaşın başında aldığımız stratejik kararın meyvesi bu. İtalya, savaşın başında olduğu üzere artık kendisini stratejik ve jeopolitik bağımlılık pozisyonunda bulamaz. Bu kabul edilemezdir ve sonsuza dek değişmesi gereken bir şeydir. Bu bahiste süratlice hareket ettik.”