İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Aşa: Yüksekten anlaşanlar kiralarını ödeyemiyor

İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Aşa: Yüksekten anlaşanlar kiralarını ödeyemiyor

Ağustos 1, 2022 Kapalı Yazar: admin

CEMRE PARILTI KARACA

Konut kiralarındaki fahiş fiyat artışı artık kiracıları değil konut sahiplerini de mağdur etmeye başladı.

İstanbul Emlakçılar Odası Lideri Nizameddin Aşa son periyotta yüksek bedelden anlaşan kiracıların kiralarını ödeyemediğine ait şikayetlerin 2-3 katına çıktığını söyledi.

Aşa “Son bir yıldır konut sahiplerine kiraları daha uygun bir fiyata indirmeleri için sesleniyoruz. Kimi fırsatçı konut sahipleri bedelinden 2-3 katı fazla kiralama yapıyorlar. Bu durumun sonunda bu hale geleceğini söyledik ve uyardık. Artık mecbur kaldıkları için yüksekten konut kiralayan kiracılar, kira ödeyemiyor. Bu durumda hem kiracı mağdur hem de konut sahibi mağdur” dedi.

“Kombiler sökülüyor, eşyalar satılıyor”

Ev sahiplerine kiraları daha makul bir düzeye indirmeleri için davette bulunduklarını söyleyen Nizameddin Aşa, “Şu anda icralar, hacizler, hengameler kelam konusu. Kombiyi alıp sökmeler, eşyalı meskenlerde, eşyaları alıp satmalar üzere sorunlar yaşanıyor. Bu husustaki şikayetler iki üç katına çıktı. Tüm bu olumsuz olayların sebebi yüksek kira bedelleri. Mesken sahiplerine yüksek kira bedelleri tatlı geliyor lakin işte sonunda bu üslup meseleler yaşanıyor” açıklamalarında bulundu.

“Yüzde 25 sonu konutları boş bıraktırdı”

Kira artışına tavan getiren düzenlemeyle ilgili değerlendirmelerde bulunan Nizameddin Aşa, “1 Temmuz 2023’e kadar yüzlerce kişi konutlarını boş tutuyor. Yüzde 25 oranına takılmamak için Ağustos ayını bekliyorlar. Bu oran zati uygulanmıyor hatta kiracılar yüzde 50 artırıma bile razı. Yüzde 25’lik hudut sembolik kaldı. Kesinlikle yeni konut arzı yaratmak gerekiyor” dedi.