İran’dan Rusya ile finansal işlemlerde yerel para açılımı

İran’dan Rusya ile finansal işlemlerde yerel para açılımı

Temmuz 20, 2022 Kapalı Yazar: admin

İran resmi ajansı IRNA’ya nazaran, İran Merkez Bankası Lideri Ali Salihabadi, başşehir Tahran’da düzenlenen Bakanlar Şurası toplantısının akabinde gazetecilere yaptığı açıklamada, “Ruble ve riyal üzerinden ticaret 19 Temmuz prestijiyle başladı.” dedi.

Salihabadi, İran’ın Döviz piyasasında yerli para üniteleriyle ticarete başlamasının Rusya ile ekonomik münasebetlerini daha da güçlendireceğini, İran pazarında dolar ve avro üzere öteki yabancı para ünitelerinin rolünü azaltabileceğini belirterek, “Salı günü iki milyon rublelik süreçle uygun bir adım atıldı. İnşallah devam edecek, alınan önlemlere nazaran bu süreçlerin hacmi artacak ve piyasa derinleşecek.” diye konuştu.

Merkez Bankası Lideri, “Farklı para ünitelerinden oluşan çeşitli bir para ünitesi portföyüne sahip olmayı, dolar ve avro üzere para ünitelerinin hacmini ve tesirini azaltmayı umuyoruz.” tabirlerini kullandı.

İran başkanı Ayetullah Ali Hamaney, Tahran’da Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin ile görüşmesinde, global ticarette dolardan vazgeçilmesi gerektiğini tabir ederek, “Dolar kademeli olarak global ticaretin yolundan çekilmelidir.” demişti.

Putin de buna karşılık, ABD’nin doları baskı aracı olarak kullanmaya çalıştığını kaydederek, İran ile Rusya’nın ticari bağlarda ulusal para ünitelerini kullanmanın yollarını tasarladığını söylemişti.