İnternet kesintisinin Dünya iktisadına tesiri inanılmaz boyutlara ulaştı

İnternet kesintisinin Dünya iktisadına tesiri inanılmaz boyutlara ulaştı

Temmuz 10, 2022 Kapalı Yazar: admin

Bazı hükümetlerin 2022’de interneti taammüden kapatmasının tek nedeni barışçıl protestocuları sansürlemek değildi. Lakin araştırmacılar bunun birincil gaye olduğunu ve küresel iktisada çok büyük bir maliyet getirdiğini söylüyor.

Top10VPN tarafından yayınlanan bir rapora nazaran, 2022’de devlet buyruğuyla internet kesintilerinin maliyeti küresel iktisada 10 milyar dolardan fazlaya mal oldu. Bu sayı 2021 maliyetlerini neredeyse ikiye katlıyor. Bu maliyete en büyük katkı, 8,77 milyar dolar ile Rusya’dan geliyor. Ukrayna istilası sonrasında başlayan toplumsal medya kısıtlamaları Facebook, Instagram ve Twitter’a erişimi engelliyor. Top10VPN raporuna nazaran bu yıl şimdiye kadar 16 ülkede internet kapanmaları yaşandı.

Hükümetin interneti kapatmasının öteki nedenleri ortasında Sudan, Suriye ve Cezayir’de öğrencilerin akademik imtihanlarda kopya çekmelerini tedbire gayretleri yer alıyor. Çatışmaya dayalı olmayan bu kapatmalar da ucuz değil ve bazen global iktisada günlük 6 milyon dolardan fazlaya mal oluyor.

Top10VPN raporu, daha küçük kesintilerin ek ekonomik ve insan hakları maliyetlerini göz gerisi ederek büyük internet kesintilerine odaklandı. 2021’de, yıllık raporlarında sırf 50 internet kesintisi belgelendi. 2016 ile 2021 ortasında ise 931 kapanma kaydedildi. 2022’de hükümet kaynaklı büyük internet kesintilerinden 370 milyondan fazla İnternet kullanıcısının etkilendiği belirtiliyor.

Hükümetler interneti kapattıklarında, çoğunlukla internetin büsbütün kesilmesine, hedeflenen toplumsal medya kapatmalarına yahut internet suratını yavaşlatan internet kısıtlamaları koymak için şirketlerle işbirliği yapıyor. Kullanıcıların sadece kısa bildiri gönderebilmesi mümkün oluyor.

Top10VPN’e nazaran, hükümetin internet kesintilerinin en büyük maliyetle geldiği Rusya’da, Rusya-Ukrayna savaşının başlamasından bu yana VPN talebinde patlama yaşanıyor.

Bu kesintilerin yakın vakitte duracağına dair bir ispat yok. Geçen ay, Birleşmiş Milletler, insan haklarını sınırlamak için internet kesintilerini kullanan hükümetlerle işbirliğini durdurmanın şirketlere bağlı olduğunu öne sürdü. Mayıs ayında BM, “şirketlerin kesintilerin uygulanmasına meydan okumak için tüm yasal tedbirleri araştırmasını” tavsiye etti.