İnşaat sektöründe daralma sürüyor

İnşaat sektöründe daralma sürüyor

Temmuz 18, 2022 Kapalı Yazar: admin

İnşaat kesiminde maliyet artışları, hakediş ödemelerindeki gecikmeler ve Rusya-Ukrayna savaşı ile daralma sürüyor.

Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB), yılın geri kalanı için enflasyonla uğraş adımları ile Rusya-Ukrayna savaşının yansımalarının kesimin yurt içi ve yurt dışı projeler üzerinde belirleyici olacağına işaret etti.

TMB tarafından yayınlanan İnşaat Bölümü Temmuz 2022 raporunda, “2021 yılında girdi maliyetlerinde yüzde 150 seviyesine varan fiyat artışlarının yaşandığı görülmüş, Haziran 2021-Nisan 2022 devrinde de en önemli inşaat girdilerinin fiyatlarında artış oranı yüzde 130’u aşmıştır. Bölümde evvelki aylarda da salgının tesirleri ve döviz kurundaki gelişmelerle birlikte hayli artmış olan temel girdi maliyetleri, devam etmekte olan Rusya-Ukrayna savaşı ile birlikte son derece kritik bir hal almış gözükmekte” denildi.

Yaşanmakta olan sorunun uzun vakittir kamu ile iş yapan müteahhitlere de çok yüksek ek maliyetler ortaya çıkardığına dikkat çekilen raporda, “Finansal şartlardaki belirsizlikle birlikte dalda hakediş ödemelerinde dikkat çeken uzun müddetli gecikmeler ve artan vergi yüküyle birlikte yüksek borçluluk sürmektedir” denildi.

Rapordaki BDDK’dan derlenen datalara nazaran, inşaat bölümünde kullanılan nakdi kredi toplamı 2021 yılı Mayıs ayında 340.5 milyar TL iken, bu sayı 2022 yılının birebir ayında yüzde 51 artışla 513.5 milyar TL oldu.

Sektörün Mayıs 2022 prestijiyle takipteki kredi oranı ise 30 milyar TL kredi meblağı ile yaklaşık yüzde 6 olarak gerçekleşti.

İnşaat dalı bu yılın birinci çeyreğinde yüzde 7.2 daralmıştı.

Yatırımlar yüzde 9,8 geriledi

Bu yılın birinci çeyreğinde inşaat dalında gerçekleşen yatırımların yüzde 9,8 gerilediği belirtilen raporda, kesimde yatırımlardaki düşüş ve artan girdi maliyetleri meselesiyle birlikte faaliyetler tekrar durma noktasına geldiği belirtildi.

Rapora nazaran, Rusya ve Ukrayna ortasındaki savaş, Türkiye’nin yurt dışı müteahhitlik hizmetlerinin önder pazarı Rusya’da büyük belirsizlikler yaratırken; kesimin yıllık yurt dışı gelirlerinde bölgesel kayıp artık kaçınılmaz gözüküyor.

Rapora nazaran Türk müteahhitler geçen yıl Rusya’da 11 milyar dolar fiyatında rekor düzeyde yeni proje üstlenmişti. Bu yılın birinci 6 ayında ise Rusya’da toplam fiyatı 396 milyon dolar olan 4 yeni proje üstlenildi.

Türk müteahhitler 2022’nin birinci yarısında toplamda ise 132 projeyle 4.6 milyar dolarlık yeni iş hacmine ulaştı.