İngiltere, tarihinin en sıcak gününü yaşıyor

İngiltere, tarihinin en sıcak gününü yaşıyor

Temmuz 19, 2022 Kapalı Yazar: admin

Son devirde güneyden gelen sıcak hava dalgasının tesiriyle tarihinin en yüksek sıcaklıklarını yaşayan İngiltere’de termometreler 39 santigrat dereceyi gördü.

İngiltere Meteoroloji Kurumu (Met Office), ülkede tespit edilen sıcaklıkların 39.1 santigrat dereceye ulaştığını ve bunun ülke tarihinin en yüksek sıcaklığı olduğunu bildirdi.

Bu sabah saatlerinde ülkede sıcaklıkların birinci kere 40 santigrat dereceye ulaşabileceği ve sağlıklı beşerler ortasında önemli hastalık ve hatta vefat riski oluşturabileceği dikkate alınarak birinci sefer çok sıcaklık uyarısı yapılmıştı.

İngiltere’de şimdiye kadar kaydedilen en yüksek sıcaklık, 2019’da bir rekor olan 38,7 santigrat derece olarak tespit edilmişti.

Seyahat, sıhhat hizmetleri ve eğitimi olumsuz etkileyen çok sıcaklıklara yönelik “kırmızı” alarmın 19 Temmuz’a kadar süreceği bildirilmişti.

Dün, çok sıcakların Luton Havalimanı’ndaki pistlere ziyan vermesi uçuşların ertelenmesine neden olmuştu.

Yetkililer, sıcakların neden olduğu tahribatın olabildiğince kısa müddette onarılacağı belirtilmiş, inançlı uçuşların sağlanması için pistin tamir müddeti boyunca uçuşların ertelendiği bilgisi paylaşılmıştı.