İngiltere enflasyonunda rekor serisi durmak bilmiyor

İngiltere enflasyonunda rekor serisi durmak bilmiyor

Temmuz 20, 2022 Kapalı Yazar: admin

İngiltere’de enflasyon Haziran ayında 40 yıllık tepesini yenilerken İngiltere Merkez Bankası’nın önümüzdeki ay faizleri artırması için baskıların artmasına neden oldu.

Ulusal İstatistik Ofisi’nin bilgilerine nazaran İngiltere’de tüketici fiyatları bir evvelki yıla nazaran yüzde 9,4 artarken, bu artış 1982 Şubat ayından bu yana en süratli yükselişe işaret etti. Mayıs ayında yüzde 9,1 olan artış Haziran ayı boyunca akaryakıt fiyatlarındaki yüzde 9,3’lük artışın tesiriyle hızlandı.

Ülkede fiyatların fiyatlardan daha süratli artmasının hane halkının problemlerini artıracağı ve Ekim ayında yaşanacak yeni bir güç kriziyle enflasyonun yüzde 11’e ulaşarak durumun daha da kötüleşebileceği öngörülüyor.

Salı günü kamu kesimini temsil eden sendikalar hükümetin gerçek fiyatlarda kesinti manasına gelen artırım oranlarını açıklaması sonrası yeni grev kararları alabilecekleri tehdidinde bulundu.

Para siyasetinde sıkılaşma döngüsü

İngiltere Merkez Bankası yetkilileri artan fiyatlar ve hammadde maliyetlerinin şirketleri daha fazla fiyat artışına itmesine yönelik telaşlara dikkat çekiyor.

İngiltere Merkez Bankası Lideri Andrew Bailey yaptığı yıllık konuşmasında enflasyonu yüzde 2’lik maksada çekmek için Ağustos ayında yarım puanlık bir faiz artışı yapılabileceği ihtimalini gündeme getirdi. Gerçekleşmesi halinde bu bankanın bağımsızlığını kazandığı 1997 yılından bu yana yapılan birinci yarım puanlık artış olacak.

Yetkililer Aralık ayından bu yana faizler beş kere artırarak yüzde 1,25 düzeyine yükseltirken para piyasaları yıl sonuna dek faizlerin yüzde 3’e ulaşmasını bekliyor.