İngiltere: AB’nin başlattığı yasal işlem hayal kırıklığına uğrattı

İngiltere: AB’nin başlattığı yasal işlem hayal kırıklığına uğrattı

Temmuz 31, 2022 Kapalı Yazar: admin

AB Komitesinin, İngiltere’ye karşı Kuzey İrlanda Protokolü’nün değerli kısımlarına uymadığı gerekçesiyle yasal süreçler başlatmasına İngiliz hükümetinden reaksiyon geldi.

Independent’te yer alan habere nazaran, yasal uyuşmazlığın kimsenin çıkarına olmadığına işaret edilen hükümet açıklamasında, tüzel süreç nedeniyle “hayal kırıklığına uğrandığı” vurgulandı.

Açıklamada, “(Bunun) Kuzey İrlanda halkının ve işletmelerinin karşılaştığı problemleri çözmeyeceği” tabirleri kullanıldı.

Yasal süreç başlatılmıştı

AB Kurulu, bugün İngiltere’ye karşı, Kuzey İrlanda Protokolü’nün kıymetli kısımlarına uymadığı gerekçesiyle yasal süreçler başlatıldığını açıkladı.

Açıklamada, Avrupa Parlamentosu (AP), AB Kurulu ve üye 27 ülkenin davetlerine karşın İngiltere’nin protokolü uygulamadığına işaret edilerek, Komitenin sıkıntılara yapan ve iş birliği içinde ortak tahliller aramak için 1 yıldan fazla müddettir belli ihlal prosedürlerini başlatmaktan kaçındığı söz edildi.

İngiltere’nin şubattan bu yana problemlere ait manalı görüşmeler konusunda isteksiz olduğu söz edilen açıklamada, İngiltere’de Brexit ayrılık muahedesinin modülü olan Kuzey İrlanda Protokolü’nü tek taraflı değiştirmeyi öngören yasa tasarısının parlamentodaki sürecinin devamından da rahatsızlık duyulduğuna işaret edildi.

Hukuku ihlal prosedürlerinin emelinin pek çok kıymetli alanda protokol ile ahengi teminat altına almak olduğu hatırlatılan açıklamada, bu ahengin Kuzey İrlanda’nın AB Tek Pazarına ayrıcalıklı erişimden faydalanmaya devam etmesi için temel olduğu kaydedildi.

Açıklamada, yasal süreçlerin gümrük ihtiyaçları, genel süreç ve alkol vergileri ile Katma Bedel Vergisi (KDV) bahislerindeki uyumsuzluklardan kaynaklandığı belirtildi.

AB, haziranda da İngiltere’ye karşı, Kuzey İrlanda’daki hudut denetim noktalarında kâfi işçi ve altyapı sağlamadığı, AB’ye gerekli ticari istatistik bilgilerini vermediği münasebetleriyle 2 hukuku ihlal süreci başlatmıştı.

Tartışmalı Kuzey İrlanda Protokolü

Brexit muahedesinin bir kesimi olan protokol, Birleşik Krallık’ın kesimi olan Kuzey İrlanda ile AB üyesi İrlanda Cumhuriyeti ortasındaki ticareti düzenliyor.

Protokole nazaran, Brexit’e karşın Kuzey İrlanda, AB’nin Gümrük Birliği kurallarına tabi olmaya devam ediyor, Birleşik Krallık’ın geri kalanıyla ticareti ise Kuzey İrlanda limanlarında gümrüğe tabi tutuluyor.

Katolik ayrılıkçılar ile İngiltere ile birlik yanlısı Protestanlar ortasındaki savaşı sona erdiren Belfast Muahedesi gereği, denetimlerin yapılabildiği fiziki bir kara hududu oluşturulamıyor. Bu yüzden denetimlerin lakin denizde yapılması kararlaştırılsa da İngiliz hükümeti uzun müddettir değişiklik talep ediyor.