IMF ekonomik tahminlerinde ciddi bir revizyona hazırlanıyor

IMF ekonomik tahminlerinde ciddi bir revizyona hazırlanıyor

Temmuz 18, 2022 Kapalı Yazar: admin

Uluslararası Para Fonu (IMF) bir sonraki raporunda global ekonomik görünüm beklentisini “kayda değer” biçimde aşağı çekmeye hazırlanıyor.

Bali’de düzenlenen G-20 maliye bakanları ve merkez bankası liderleri toplantısının akabinde konuşan IMF Strateji, Siyaset ve İnceleme Yöneticisi Ceyla Pazarbaşıoğlu, “Artan besin ve güç fiyatları, gelişmekte olan pazarlara sermaye akışının yavaşlaması, devam eden pandemi ve Çin’deki yavaşlama, siyaset yapıcılar için işi ‘çok daha zorlu’ hale getiriyor.

Küresel ekonomiyi sahiden etkileyen şoklar arkası gerisine yaşanıyor.” dedi. IMF nisan ayında global ekonomik büyüme iddiasını yüzde 4,4’ten yüzde 3,6’ya düşürmüştü.

Kurum raporunu 26 Temmuz tarihinde açıklayacak.

“Yumuşak inişe giden yol daralıyor”

Aynı panelde konuşan Milletlerarası Ödemeler Bankası (Bank for International Settlements-BIS) Araştırma Yöneticisi Hyun Song Shin, “Yumuşak inişe giden yol daralıyor; Bunun hala uygulanabilir bir yol olduğunu düşünüyoruz lakin katiyetle çok kolay değil. Merkez bankalarının para siyaseti kararlarını süratli ve kararlı bir formda aldığı ve enflasyona önden yüklemeli reaksiyon verdiği yerlerde, yumuşak bir iniş için daha elverişli bir ortam var” dedi.

Moody’s Analytics Başekonomisti Mark Zandi, ABD’nin bir resesyondan kaçınabilecek durumda olduğunu fakat beklentilerin çok bozulduğunu ve bunun “kendi kendini gerçekleştiren bir kehanet” haline gelebileceğini öngördü. Bu tarafta bir benzetme daha evvel Nobelli ekonomist Robert Shiller tarafından yapılmıştı.