IMF: Bazı Avrupa ülkeleri yüzde 6’ya varan oranda daralma riski taşıyor

IMF: Bazı Avrupa ülkeleri yüzde 6’ya varan oranda daralma riski taşıyor

Temmuz 19, 2022 Kapalı Yazar: admin

IMF Avrupa Departmanı Yöneticisi Alfred Kammer, Yönetici Yardımcısı Mark Flanagan, Araştırma Departmanı Emtia Ünitesi Lideri Andrea Pescatori ve Emtia Ünitesi Ekonomisti Martin Stuermer, “Rusya’nın Doğal Gaz Kesintisi Avrupa Ekonomilerini Nasıl Etkileyebilir?” başlıklı ortak bir blog yazısı kaleme aldı.

Gaz tedarikinin kısmi olarak kesilmesinin halihazırda Avrupa’nın ekonomik büyümesini etkilediğine işaret edilen yazıda, büsbütün kesilmesinin çok daha önemli sonuçları olabileceği belirtildi.

Yazıda, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısının global ekonomik büyümenin görünümünü daha da kararttığı vurgulanarak, Avrupa iktisadının ticaret, yatırım ve finansal kontaklar göz önüne alındığında önemli bir gerileme ile karşı karşıya olduğu aktarıldı.

Avrupa’nın en büyük güç tedarikçisi olan Rusya’dan doğal gaz ihracatında kısmi bir kesinti yaşadığı anımsatılan yazıda, gibisi görülmemiş bir tam kesinti mümkünlüğünün gaz kıtlığı, yüksek fiyatlar ve ekonomik tesirleriyle ilgili telaşları artırdığı kaydedildi.

Yazıda, siyaset yapıcıların süratli hareket ettiği lakin tesirleri yönetmek ve en aza indirmek için bir plandan mahrum olduğu belirtildi.

IMF yetkililerinin yazısında, Macaristan, Slovakya ve Çekya üzere Orta ve Doğu Avrupa’daki ülkelerin kimilerinde gaz tüketiminde yüzde 40’a varan oranda kıtlık ve GSYH’de yüzde 6’ya varan oranda daralma riski olduğu bildirildi. Yazıda, İtalya’nın da elektrik üretiminde gaza olan yüksek bağımlılığı nedeniyle değerli tesirlerle karşı karşıya kalacağı vurgulandı.

Çalışmaların, alternatif kaynaklara erişimle kısa vadede Rus gazında yüzde 70’e varan bir azalmanın yönetilebileceğini gösterdiğine işaret edilen yazıda, bunun kimi ülkelerin Rusya’dan ithalatı neden tek taraflı olarak durdurabildiklerini açıkladığı aktarıldı.

Yazıda, alternatif arz ve güç kaynaklarının garanti altına alınması, altyapı dar boğazlarının hafifletilmesi, savunmasız hanehalkları korunurken güç tasarruflarının teşvik edilmesi ve ülkeler ortası gaz paylaşımı için dayanışma mutabakatlarının genişletilmesiyle tesirlerin hafifletilebileceği kaydedildi.