IMF Başkanı Georgieva’dan G20 ülkelerine acil eylem planı çağrısı

IMF Başkanı Georgieva’dan G20 ülkelerine acil eylem planı çağrısı

Temmuz 16, 2022 Kapalı Yazar: admin

Georgieva, G20 Maliye Bakanları ve Merkez Bankası Liderleri Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, ekonomik görünüme ait değerlendirmelerde bulundu.

Küresel ekonomik görünümün parlak olmadığını belirten Georgieva, “Görünüm değerli ölçüde karardı ve belirsizlik son derece yüksek. IMF’nin daha evvel uyardığı aşağı taraflı riskler artık gerçek oldu.” tabirini kullandı. Georgieva, yetkilileri enflasyonla gayrette acil tedbir almaları konusunda uyardı.

Georgieva, Ukrayna’daki savaşın ağırlaştığını, emtia ve besin fiyatları üzerinde ek baskılar oluşturduğunu aktardı.

Küresel finansal şartların varsayım edilenden daha fazla sıkılaştığına işaret eden Georgieva, global tedarik zincirlerinde devam eden salgın kaynaklı aksaklıkların ve yenilenen darboğazların ekonomik faaliyet üzerinde baskı oluşturduğunu kaydetti.

Georgieva, aşağı istikametli risklerin devam edeceğini ve derinleşebileceğini belirterek enflasyonun daha kalıcı hale gelmesi halinde potansiyel olarak büyümeyi etkileyebilecek, bilhassa yükselen ve gelişmekte olan ülkelerdeki tesirleri şiddetlendirebilecek daha güçlü siyaset müdahalelerini gerektireceğini tabir etti.

Ülkelerin enflasyonu düşürmek için ellerinden gelen her şeyi yapması gerektiğini vurgulayan Georgieva, enflasyonu düşürememenin toparlanmayı riske atabileceğini ve savunmasız beşerler için hayat standartlarına daha fazla ziyan verebileceğini belirtti.

Georgieva, maliye siyasetinin merkez bankalarının enflasyonu denetim altına alma gayretlerini engellememesi, yardımcı olması gerektiğini kaydetti.

Küresel iş birliğinde yeni bir ivmenin kıymetini vurgulayan Georgieva, bilhassa besin güvensizliği ve yüksek borç risklerini ele almak için G20 liderliğine muhtaçlık olduğunu aktardı.