IMF Başekonomisti Gourinchas: Baz senaryomuzda ABD’de resesyon yok

IMF Başekonomisti Gourinchas: Baz senaryomuzda ABD’de resesyon yok

Ağustos 2, 2022 Kapalı Yazar: admin

IMF Başekonomisti Pierre-Olivier Gourinchas, Bloomberg’in sorularını yanıtladı.

Avrupa gaz fiyatlarının geldiği seviyeyi çok değerli bir aşağı istikametli risk olarak pahalandıran Gourinchas “Tahminimiz Euro Bölgesi’ndeki büyümenin 2023’te yüzde 1,2’ye yavaşlayacağı istikametinde. Buna rağmen, Rus gazının Avrupa’ya akışının büsbütün kesilmesi durumunda, aşağı taraflı revizyon yüzde 0,8 daha artabilir ve toplamda yüzde ikiye çıkabilir” dedi.

Gourincas “Alternatif senaryoda birkaç muhtemel mantıklı aşağı taraflı riskten bahsettik. Bunlardan bir tanesi de Rus gazının Avrupa’ya büsbütün akışının kesilmesi. Bu mümkün; lakin olağan ki baz senaryomuz kadar mümkün değil. Umuyoruz ki tekrar bir biçimde gaz Euro Bölgesi’ne akar. Umudumuz bu.” dedi.

Gourinchas “Farklı simülasyonlarda alışılmış ki her şeyi değerlendirdik. Mesela tesirli bir biçimde gaz kaynakları paylaşılırsa ne olur diye baktık. Bu elbette tesirin bir kısmını hafifletebilir. Yeniden farklı ülkelerden LNG arzı olması, farklı güç kaynaklarına sahip olmak üzere siyasetler, alışılmış ki Avrupa ekonomilerine yardımcı olacaktır.” diye konuştu.

“Baz senaryomuzda ABD’de resesyon görmüyoruz”

ABD resesyona ne kadar yakın sorusuna Gourinchas “ Baz senaryomuzda ABD’de ne 2022’de ne de 2023’te bir resesyon görmüyoruz; lakin çok büyük bir yavaşlama olacaktır. 2022’deki yüzde 2,3’lük büyüme 2023’de yüzde 1’e yavaşlayacaktır. Dördüncü çeyrekten dördüncü çeyreğe bakın, 2023’te büyüme 0,6’ya yavaşlıyor. Bu sahiden çok düşük bir sayı ve gördüğümüz şey de aslında çok dar bir patika. Ufak bir şok ya da aşağı istikametli bir risk natürel ki burada bir resesyon yaratmaya yetecektir.” karşılığını verdi.

Gourinchas “ABD’de şöyle bir durum var. İş piyasası hakikaten çok sıkı, işsizlik pandemi öncesindeki oranlarla yüzde 3,6 düzeylerinde gerçekleşiyor. Beşerler sahiden güçlü bir formda işe alınıyor. İş piyasası çok canlı; lakin altını çizdiğimiz birtakım etkenler tesirli olmaya başlayacak. Enflasyon, satın alma gücünü eritiyor, Tüketici İtimadı biraz daha azalıyor ve merkez bankaları da para siyasetini sıkılaştırıyor. 2023 yılında işsizlik biraz daha artabilir.

Biz şunu söylüyoruz enflasyon olduğu yerde isterse ABD’de isterse Avrupa da yahut dünyanın başka kısımlarında olsun, alım gücünü eritiyor, belirsizlik yaratıyor ve önümüzdeki devirlerde güçlü ekonomik büyüme için makûs bir şey. Merkez bankaları enflasyonu aşağı çekmeye çalışıyorlar ve enflasyon denetim altına kadar bu formda devam etmeliler” dedi.

Enflasyonu aşağı çekmenin gerçek bir odak noktası olup olmadığına dair soruya dair değerlendirmesinde Gourinchas“ Evet o denli. Ekonomik aktivite etkilenecek; fakat büyüme için ya da makroekonomik istikrar için gelecekte daha uygun bir ortam oluşacak. Şunu unutmamamız gerekiyor. Son 40 yıla baktığımız vakit düşük enflasyon, fiyat istikrarı, makroekonomik şartlar için sahiden çok kıymetli bir öge oldu. Tekrar yüksek enflasyon periyoduna girmiyor olmamızı garanti etmek çok çok önemli” yorumunda bulundu.

Gourinchas, sıkılaşmanın gelişen piyasaları olan tesiri hakkında ise şu yorumda bulundu:

“Hali hazırda çok fazla sıkılaşma var. Sermaye çıkışları olduğunu, doların kıymet kazandığını görüyoruz. Şu anda bu, nizamlı bir formda oldu. Bu natürel ki çok yeterli bir haber; lakin finansal piyasalarda daha fazla sermaye yer değiştirebilir ve bu bizi endişelendiriyor. Şu anda çok güçlü bir sıkılaşma var. Bu bahiste hakikaten gözü açık davranmamız gerekiyor.”