Hong Kong da faiz artırdı

Hong Kong da faiz artırdı

Ağustos 3, 2022 Kapalı Yazar: admin

Bölgenin defakto merkez bankası niteliğindeki Hong Kong Para Otoritesinden (HKMA) yapılan açıklamada, gösterge faiz oranının 75 baz puan artışla yüzde 2,75’e çıkarıldığı bildirildi.

Fed, dün aldığı kararla, kısa devirli siyaset faizini 75 baz puan artışla yüzde 2,25-2,50 aralığına yükseltmişti.

Artış, ABD Merkez Bankasının bu yıl aldığı dördüncü faiz artırımı kararı oldu. Fed, mart ayı toplantısında 25 baz puan artışla 2018’den bu yana birinci sefer faiz artırımına gitme kararı alırken mayıs toplantısında 50 baz puan ile 2000 yılından bu yana en süratli faiz artışını gerçekleştirmişti.

Banka, haziran toplantısında da 75 baz puanla 1994’ten bu yana en güçlü faiz artırımına gitmişti.

HKMA, tüm artırımlarda Fed’in kararını izleyerek gösterge faiz oranını tıpkı oranda yükseltmişti.

Hong Kong’un para ünitesi Hong Kong dolarının 1983’te ABD doları çıpasına bağlanmasından bu yana bölge, para siyasetinde Fed’in adımlarını motamot takip ediyor.

– İvmelenen enflasyon, Fed’in üzerindeki baskıyı artırmıştı

ABD’de Kovid-19 salgınının akabinde süratli ekonomik toparlanmayla gelen yüksek enflasyon baskısıyla 2021’in son çeyreğinde Fed’in para siyasetinin tonu değişmeye başlamıştı.

Rusya-Ukrayna Savaşı ve Çin’de Omicron varyantının tetiklediği Kovid-19 salgınının denetim altına alınmasına yönelik siyasetlerin tedarik zincirindeki meşakkatleri artırmasının tesiriyle yükseliş eğilimini sürdüren enflasyon, Fed’in üzerindeki baskıyı daha da artırmıştı.

ABD’de enflasyon, haziranda yıllık yüzde 9,1 ile Kasım 1981’den bu yana en yüksek düzeye ulaşmıştı.